Sedmi teden stavke

Zdravniki bodo morda prisiljeni v delo na drugi lokaciji, tudi v drugi zdravstveni ustanovi

S.R./STA
26. 2. 2024, 06.26
Posodobljeno: 26. 2. 2024, 06.28
Deli članek:

Začel se je sedmi teden z vidika trajanja že tako rekordne stavke sindikata Fides, z njim pa zdravnikov in zobozdravnikov. Slovenija je vse bližje dnevu, ko se bodo razmere v zdravstvu predvidoma še poslabšale.

Sa. R.
/

Konec tedna bodo namreč začeli veljati preklici soglasij zdravnikov za nadurno delo, ki jih je v okviru stavke vložil del zdravnikov, zaradi česar bo po napovedih dodatno okrnjeno izvajanje nekaterih nenujnih storitev. Da slovenski zdravstveni sistem v tem času ne klecne, bo vlada poskušala zagotoviti z dodatnimi ukrepi, o katerih bodo razpravljali na današnji seji.

Kot je v petek povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, se na ministrstvu redno sestajajo z direktorji javnih zdravstvenih zavodov in v sodelovanju z njimi pripravljajo ukrepe za zagotavljanje dostopnosti pacientov do zdravstvenih storitev.

"Zaradi umika soglasij za nadurno delo je namreč dejstvo, da bomo morali poiskati neke nove načine organizacije dela zdravnikov, na primer izmensko delo, da bodo pacienti dobili ustrezno oskrbo," je pojasnila. Ob tem je poudarila, da morajo ranljive storitve kljub stavki priti do zdravstvenih storitev, ki jih potrebujejo.

Če bi se v prihodnje izkazalo, da z obstoječimi kadri ni mogoče vzdrževati javne zdravstvene mreže, pa bodo na ministrstvu morali sprejeti ukrepe za racionalizacijo, je prejšnji teden napovedal državni sekretar Marjan Pintar.

Teh ukrepov še niso pripravili, bi pa to na primer lahko pomenilo združevanje bolnišničnih oddelkov. Ob tem bi prišlo tudi do premeščanja zdravnikov. Tako bi bili zdravniki morda prisiljeni opravljati delo na drugi lokaciji, tudi v drugi zdravstveni ustanovi, je dejal.

Soglasja za nadurno delo, ki večinoma v veljavo stopijo v začetku marca, je po Pintarjevih besedah v bolnišnicah sicer skupaj umaknilo okoli 30 odstotkov zdravnikov, v zdravstvenih domovih pa okoli 20 odstotkov.

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides stavka od 15. januarja. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Premier Robert golob jih je pozval k zaustavitvi stavkovnih aktivnosti.