To ji očitajo ...

SDS z interpelacijo zoper delo vlade Roberta Goloba, a brez podpisov NSi

S.R./STA
3. 3. 2023, 15.23
Posodobljeno: 3. 3. 2023, 22.03
Deli članek:

V stranki SDS so se odločili, da je dovolj čakanja. Njihova poslanska skupina je danes v državni zbor (DZ) vložila interpelacijo o delu vlade premierja Roberta Goloba.

Sašo Švigelj / M24
Janez Janše

Možnost interpelacije celotne vlade se je začela omenjati po tistem, ko je vlada sprejela sklep o združitvi omenjenih muzejev. Zdaj je nastopil čas, da to tudi uresničijo. V SDS Golobovi vladi namreč očitajo "ukrepe in napovedi, ki gredo v smer razgradnje naroda, družine, zasebne lastnine in svobodnega podjetništva". Prepričani so, da so devet mesecev Golobove vlade zaznamovali slabo premišljeni ukrepi, kadrovanje in revanšizem. Med glavnimi očitki vladi so v SDS zapisali "ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve". "Slovenska osamosvojitev je eden od temeljev ustavnega reda Slovenije, zato ukinitev muzeja predstavlja norčevanje iz slovenske zgodovine in napad na temeljna izhodišča slovenske ustavnosti," so zapisali v SDS.

V nadaljevanju navajajo, da se Slovenci v zadnjih desetletjih kljub lastni državi beležimo drastičen upad števila rojstev, kar nas danes uvršča med države z enim najstarejših prebivalstev na svetu. Glede na to vladi očitajo tudi ukinitev urada za demografijo, ki ga je sicer oktobra 2020 ustanovila vlada pod vodstvom prvaka SDS Janeza Janše.

Obe omenjeni odločitvi imata po mnenju največje opozicijske stranke "skupni imenovalec v programu najbolj skrajne stranke vladne koalicije, ki ga je deloma s koalicijsko pogodbo, predvsem pa s praktičnimi ukrepi, posvojila celotna vladna koalicija".

Brez podpisov NSi

Obenem v SDS med očitki navajajo tudi opustitev dolžnega ravnanja na področju zdravstva in zdravstvenega varstva ter "najbolj brutalno kadrovanje na vseh ravneh javnega sektorja v zgodovini samostojne Slovenije". "Vlada Roberta Goloba se ukvarja predvsem in skoraj izključno s kadrovanjem in obračunava z drugače mislečimi, bolj malo ali nič pa z dejanskim reševanjem težav državljanov," so prepričani v SDS.

Interpelacijo so v SDS v parlamentarni postopek vložili s podpisi 27 poslancev, po poslovniku lahko sicer to stori najmanj deset poslancev. SDS pred vložitvijo interpelacije te ni posredovala v sopodpis drugi opozicijski stranki, so za STA potrdili v NSi.