Neopredeljeni bolniki

ZD Ljubljana: Ambulante predvidoma z naslednjim tednom, znano tudi plačilo, ki ga bodo prejeli zdravniki in medicinske sestre

S.R.
3. 1. 2023, 14.05
Posodobljeno: 3. 1. 2023, 15.52
Deli članek:

Ministrstvo za zdravje je za tisoče pacientov, ki so zaradi pomanjkanja osebnih zdravnikov, ki bi sprejemali nove paciente,brez osebnega zdravnika, z januarjem uvedlo tako imenovane ambulante za neopredeljene bolnike.

Bobo
Zdravstveni dom Ljubljana

V Sloveniji je brez osebnega zdravnika nekaj več kot 130.000 prebivalcev, ambulant pa naj bi bilo skupaj 95, pri čemer je zgolj v primeru Zdravstvenega doma Ljubljana predvidenih 19. Vseskozi se poraja vprašanje, od kje bodo ambulante črpale zdravnike, ki jih je že tako premalo. Več informacij, povezanih z ambulantami za neopredeljene zavarovane osebe, sta na današnji novinarski konferenci predstavila strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič in predstojnik ZD Ljubljana-Šiška Andrej Divjak.

Stegne Ignjatovič je pojasnila, da so sprva predvideli 15 ambulant, za katere so že predvideli prostor, a so nato konec preteklega tedna od ministrstva prejeli dodatna navodila, da je v okviru ZD Ljubljana predvidena vzpostavitev 19 ambulant. Hkrati so prejeli navodila, povezana s plačilom zaposlenih, ki bodo v teh ambulantah delovali izven svojega rednega delovnega časa. Posledično so konec tedna pri zdravnikih in medicinskih sestrah tako v ZD Ljubljana kot izven njega znovapreverili interes oziroma zanimanje za to delo. »Predvidevamo, da bomo v vseh enotah, kjer imamo že zdaj ambulante za osebe brez izbranega zdravnika, vzpostavili tudi ambulante za neopredeljene, v katerih se bo možno opredeliti tudi na zavod.«

Opredeljevanje

Andrej Divjak je poudaril, da so ministrstvo za zdravje opozorili na nekaj težav, ki jih prinaša ta ukrep. Med drugim je izpostavil, da za delo v tovrstnih ambulantah niso predvideni upokojeni zdravniki, prav tako ne mlajši specializanti, sobni zdravniki in nekateri drugi, poroča STA.

Opredelitev na zavod sicer po njenih besedah trenutno še ni mogoča, saj je potrebna ustrezna tehnična podpora oziroma je treba vzpostavili »programsko rešitev v naših informacijskih sistemih.« Predvidevajo, da bo v ZD Ljubljana to skupaj z ambulantami zaživelo v prihodnjem tednu. Po njenih navedbah bo opredeljevanje potekalo tako, da bodo pacienti, ki so ostali brez osebnega zdravnika, obiskovali ambulanto za neopredeljene v tisti enoti, kjer so imeli nazadnje izbranega zdravnika. Tam jih namreč tudi poznajo, hkrati pa se tam hrani vsa njihova zdravstvena dokumentacija. Delovni čas teh ambulant, ki bo objavljen na spletišču ZD Ljubljana, bo »ustrezno prilagojen glede na kadrovsko pokritost.«

Stegne Ignjatovič je pojasnila še, kakšnega plačila se lahko nadejajo zaposleni, ki bodo delovali v teh ambulantah. Tako bo urna postavka (bruto bruto), ki jo je določilo ministrstvo za zdravje, znašala 121 evrov za zdravnika, 54 evrov za srednjo medicinsko sestro in 27 evrov za zdravstveno-administrativnega delavca. Glede na to, da so te pogodbe oproščene določenega davka, bo neto izplačilo znašalo približno 80 evrov za zdravnika oziroma 35 za medicinsko sestro.