MOZIRSKI GAJ

Lučke za mir in solidarnost

Renata Ucman/revija Jana
25. 12. 2022, 12.21
Deli članek:

V Mozirskem gaju se že sedmo leto zapored odvija božična bajka Slovenije.

Maja Horvat
Poročni paviljon, priljubljen kraj za fotografiranje

V čarobno osvetljenem parku in muzeju na prostem je letos zagorelo 1.700.000 lučk, razdeljen pa je na več tematskih vrtov s prazničnimi motivi. Obiskovalce navdušujejo pravljična hiša Dedka Mraza, začarana vas z vilinskimi hišicami in kipi vil, japonski vrt v soju rdeče svetlobe, zvonjenje za srečo pred cerkvico svetega Valentina, sprehod po razsvetljenem drevoredu Evropske unije, ki za mir in solidarnost žari v rumenih in modrih lučkah, pa tudi sproščujoča zimska pot ob šumeči Savinji. 

»Ker je bilo letos vreme lepo, smo Mozirski gaj v celoti okrasili v dobrih treh tednih. Kreativna vodja božične bajke Slovenije Ana Bertić je zasnovala praznično zgodbo, ekipa Mozirskega gaja pa je nato vsak dan v parku postavljala lučke. Letos jih je tako v njem zagorelo 1.700.000. Prižgejo se vsak dan ob 16. uri in osvetljujejo park do 21. ure. Letos bo odprt in praznično razsvetljen tudi med božično-novoletnimi prazniki, na božični večer in silvestrovo, do vključno 8. januarja prihodnje leto,« pojasnjuje Maja Horvat, vodja za odnose z javnostjo v Mozirskem gaju. 

»V božični bajki za okrasitev uporabljamo LED lučke. Poraba električne energije letos je 8 kW na uro, kar je toliko elektrike, kot je porabi povprečno gospodinjstvo v istem času, tako da je to zelo varčna razsvetljava. Zanjo smo se odločili tudi zato, ker se takšne lučke ne segrevajo in ne morejo poškodovati rastlin, obenem pa so varnejše za obiskovalce.«

Lučke za mir in solidarnost

Letos so pripravili več novih zgodb. »Po vstopu v park najprej pridemo do ribnika, kjer so na vodni gladini labodi in lokvanji iz lučk, ki osvetljujejo okolico. Pot nas skozi svetlobni tunel vodi do praznične hiše Dedka Mraza, kjer otroke pričakajo tudi podobe njegovega spremstva. Sprehodimo se proti mavrici, čez pot se namreč napenja mavrični lok v belih, rumenih in nežno zelenih odtenkih. Pod njim pridemo do svetlobno bogato okrašenega poročnega vrtnega paviljona, kjer so vse leto poroke. Krasijo ga tudi oranžno-rdeči lampijončki, svetlobna srca pa osvetljujejo gredice. Tudi v tem letnem času je to imeniten kraj za fotografiranje.

Pot nadaljujemo do planinskega doma, odetega v pisane lučke, s svetlobno figuro snežaka. Ob poti so vseskozi z lučkami različnih barv razsvetljena nižja drevesa in grmovnice. Kmalu pridemo do praznično osvetljenega bonsaja, ki obdaja figuro Pusta Mozirskega. Odpre se nam pogled na razgledni stolp Svea in drevored Evropske unije, ki sta letos zasijala v rumeno-modri, v podporo Ukrajini, miru, solidarnosti in medsebojni pomoči po vsem svetu.«

Zvonjenje za srečo

Božična bajka se nadaljuje v zeliščnem vrtu. »Ta je letos okrašen v nežnih modro-vijoličnih tonih, da se lahko tam ustavimo in umirimo. Takoj za njim je cerkvica svetega Valentina, kjer potekajo cerkveni poročni obredi, odeta v vijolične, rožnate in rumene lučke. Pred njo lahko pozvonimo na zvon in si zagotovimo, da se bomo še kdaj vrnili v Mozirski gaj, prinese pa tudi srečo.

Od tod nas pot Natura pelje proti Savinji in poteka vzporedno z njo. Ob reki so okrašena drevesa v rdečih in prelivajočih se lučkah. Z Naturo smo želeli sporočiti, kako pomembno je ohranjanje narave za naš planet. Po krožni poti se nato vračamo do najnovejšega tematskega vrta, Začarane vasi, kjer stoji deset vilinskih hišic s kipi vil, opremljenih tudi v notranjosti. V ta kotiček smo s sončnimi barvami že pripeljali pomlad. Začarana vas je doživetje za najmlajše in odrasle, lani in predlani je bila izbrana za najlepši del parka.«

Japonski vrt, posvečen ljubezni

Pod svetlobnim obokom se nato sprehodimo še do japonskega vrta z jezercem in mostičkom. »Ta je posvečen ljubezni in odnosom, zato sije v rdeči barvi. Del je zenovski vrt s kamenčki, sicer opaznejši v drugih letnih časih. Pot nas nato mimo barvitih dreves in grmovnic pripelje do vodnega mlina, enega od zgodovinskih objektov, z belo-rumenimi lampijončki. Ob mlinu je jezerce s figurami pingvinov. Po glavni poti pridemo še do zgodovinske žage venecijanke, z lučkami okrašenega čebelnjaka, kjer mozirski čebelarji gojijo čebele, in jezerca s figurami severnih medvedkov. Ob kmečki hiši se lahko pogrejemo s toplimi napitki.«

Lani si je njihovo božično bajko ogledalo okoli 40.000 obiskovalcev. Po zaključku bo park zaprt do pomladi, ko bo, odvisno od vremena, spet vabil s pisanimi preprogami tulipanov.