Lahko zmanjšamo?

Veste koliko sveč prižgemo Slovenci? 16 milijonov na leto!

P.K.
28. 10. 2022, 08.06
Posodobljeno: 28. 10. 2022, 08.13
Deli članek:

Bliža se 1. november, dan spomina na mrtve oziroma dan mrtvih, ki je v Sloveniji državni praznik, ko se spominjamo preminulih. Ta dan si večina bolj težko predstavlja brez sveč, a…

Dreamstime
Pri nakupu sveče kot simbola spomina in spoštovanja do pokojnih pogosto niti ne razmišljamo o tem, da bo nakup, ali del tega nakupa, prej ali slej končal med odpadki.

Na ta dan se ljudje množično odpravljajo na pokopališča na grobove bližnjih ter tja prinašajo šopke in ikebane iz rož ter sveče, ki na koncu postanejo odpadek. Po besedah ministrstva za okolje se jih na ta dan v Sloveniji prižge ogromno: "Ocenjuje se, da vsak Slovenec v povprečju prižge osem sveč na leto, vsi skupaj pa okrog 16 milijonov, od tega naj bi dve tretjini nagrobnih sveč porabili 1. novembra, ob dnevu spomina na mrtve," so povedali in dodali vzpodbudno novico, da količina nagrobnih sveč na trgu sicer nakazuje trend zmanjševanja njihove uporabe. Glede tega je zanimiv podatek, da je še pred desetletjem vsak Slovenec prižgal približno dvanajst sveč vsako leto, zdaj jih torej osem.

Samo še dve državi 

Pojasnijo, da odpadne nagrobne sveče sicer niso nevaren odpadek, vendar njihova obdelava lahko povzroča škodljive vplive na okolje, predvsem emisije v zrak, vode, povzročanje hrupa, emisije izpušnih plinov pri transportu odpadnih nagrobnih sveč in nastajanje odpadkov. "Največje težave povzroča kopičenje odpadnih sveč pri upravljavcih pokopališč in izvajalcih občinske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. Velike količine skladiščenih odpadnih nagrobnih sveč povečujejo tudi požarno ogroženost, kar se je pred časom pokazalo pri požarih odpadkov v različnih krajih".

Po nekaterih ocenah smo za Hrvati in Poljaki tretji največji porabniki, so še sporočili z ministrstva. Tradicijo prižiganje sveč v spomin pokojnikom v obsegu, ki odstopa od povprečja Evropske unije, po njihovih besedah poznajo še v Avstriji in na Portugalskem.