Višanje cen oskrbe

Brez pomoči države bo na stanovalce domov za starejše padlo ogromno finančno breme

Jana Krebelj
18. 10. 2022, 18.36
Posodobljeno: 18. 10. 2022, 18.39
Deli članek:

Podražitve oskrbnin v domovih za starejše so zaradi dražjih energentov, hrane in delovne sile neizbežne. V kolikšni meri se bodo višje cene oskrbe prevalile na pleča stanovalcev, pa je odvisno od tega, ali bo domovom na pomoč priskočila država. Pristojni minister Luka Mesec verjame, da bo vladi uspelo ustvariti pogoje, da se oskrbnine ne bodo višale.

Bobo
Stroški oskrbe v domovih za ostarele ponekod presegajo tudi tisoč evrov na mesec.
Strošek oskrbe je odvisen od tega, koliko pomoči potrebuje posamezen stanovalec. V Obalnem domu upokojencev Koper se strošek oskrbe zdaj giblje med 20 in 35 evri na dan oziroma med 606 in 1051 evri na mesec. Ob osemodstotnem izrednem dvigu oskrbnin bi se v najcenejši kategoriji mesečna oskrba podražila za okoli 50 evrov, v najdražji pa za okoli 80 evrov.

Rezerv, s katerimi bi ublažili višanje stroškov, nimajo. Denarja, namenjenega tekočemu in rednemu vzdrževanju, ne morejo prerazporejati, strogo namenskih investicijskih sredstev iz evropskih skladov prav tako ne, pojasnjujejo direktorji domov za starejše.

Pričakujejo pomoč države

V Domu upokojencev Izola bodo o zvišanju oskrbnin odločali v drugi polovici tega meseca. Natančne analize stroškov še pripravljajo, direktorica Romina Zajc pa vseeno lahko povzame, da so se najbolj podražili stroški hrane, dela in energentov. Tokratna uskladitev cen oskrbnin bo izredna, marca prihodnje leto pa domovi opravijo še redno uskladitev. »Kakor kažejo podatki do zdaj, bi se lahko cene oskrbnin povečale za deset odstotkov ali več. Pričakujemo pomoč države, saj bo v nasprotnem primeru breme plačila oskrbnin za naše stanovalce in njihove svojce ogromno,« izolska direktorica kliče na pomoč državo.

Tudi v Obalnem domu upokojencev Koper bodo zaradi vsesplošnega višanja stroškov primorani izpeljati izredno uskladitev cen oskrbe, pojasnjuje tamkajšnja direktorica Neva Tomažič. »Ocenjujemo, da bi se cene povišale do osem odstotkov, čeprav upamo, da nam ne bo treba dvigniti cen oskrbe zaradi pomoči države, saj naši uporabniki že danes težko plačujejo oskrbnine v domu,« pravi tudi ona.

Leto 2022 bo za okoli četrtino dražje od leta 2021

Še bolj bi se lahko cene oskrbe dvignile v Domu starejših občanov Ilirska Bistrica. »Pripravili smo izračun za izredno uskladitev cen, ki kaže na predviden dvig cen v razponu med 15 in 17 odstotki,« pojasnjuje direktorica Jasmina Tomažič in pričakuje, da bodo cene pri njih izredno uskladili v naslednjih mesecih.

V bistriškem domu so se avgusta odhodki v primerjavi z lani zvišali za 15 odstotkov. »Največje povišanje beležimo pri stroških porabe plina in kurilnega olja, in sicer za 58 odstotkov. Stroški živil so se v primerjavi z lanskim avgustom zvišali za 48 odstotkov, stroški dela pa za deset odstotkov. Za celotno leto 2022 pričakujemo v primerjavi z letom 2021 25-odstotno zvišanje stroškov živil, 7,4-odstotno zvišanje stroškov plina in 42,9-odstotno zvišanje stroškov kurilnega olja,« je podražitve podrobno analizirala direktorica.

V Centru za starejše občane Lucija ocenjujejo, da so se jim izdatki v primerjavo z lani povečali za približno četrtino; najbolj so se povečali stroški energentov in hrane. »Domovi že dolgo opozarjamo odločevalce o tem, da je dvig cen energentov in hrane tolikšen, da jih cena oskrbnega dne ne pokriva več,« je izpostavila direktorica Marinela Šavle Reščič.

Kaj bo naredilo ministrstvo za delo?

Vse oči so zdaj uprte v ministra Luko Mesca. Ta je pojasnil, da se na vladi dogovarjajo, da bi povečan obseg plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, dogovorjen lani jeseni ter nedavno, financirali iz proračuna. Višje stroške prehrane in drugih storitev domov za starejše pa bodo financirali iz drugih virov, ki jih bo vzpostavila vlada, je napovedal, dodal pa tudi, da od nekaterih domov pričakuje racionalizacijo porabe. »Kot minister bom zelo nenaklonjen dajanju kakršnihkoli soglasij k višjim oskrbninam,« je napovedal.