V četrtek maestral

FOTO: Požar pod Socerbom pod nadzorom. Še bodo zalivali

S.R./STA
11. 8. 2022, 06.24
Deli članek:

Gasilci so se na Obali cel dan borili s požarom, ki je v noči na torek vzplamtel pod Socerbom. Jan Brodar iz koprske gasilske brigade je popoldne dejal, da je požar v večji meri pod nadzorom in se ne širi več.

Prostovoljno Gasilsko Društvo Dekani
Pod Socerbom so razmere boljše.

Požar pri Socerbu je sicer še vedno omejen, a ne tudi pogašen, je ob 12. uri povedal Jan Brodar iz koprske gasilske brigade. Iz zraka imajo manj pomoči, kot bi si želeli. Italijanski kanader je spustil vodo samo enkrat, nato je moral iti na jug sosednje države.

Proti večeru so prišle boljše novice"Še naprej pa bomo izdatno zalivali meje požara, da se nam ne bi kje ponovil," je poudaril in dodal, da se še pojavljajo manjša žarišča, ki pa jih uspešno nadzorujejo. Upa, da bo tako ostalo tudi naprej. Burja je popoldne nekoliko popustila, a se ni povsem umirila. "Še tako majhno žarišče pa se lahko ob pomoči burje v zelo kratkem času razvije v resen požar," je posvaril.

Danes je bilo po Brodarjevih podatkih na terenu v boju z ognjem približno 150 ljudi. To so bili pretežno gasilci iz severnoprimorske regije, poleg njih pa še pripadniki vojske in drugih služb. V zraku so bili trije helikopterji Slovenske vojske, dva helikopterja policije, letalo Slovenske vojske, dva italijanska helikopterja in dva italijanska kanaderja.

Vetrovne razmere

Tudi danes razmeroma močna burja podpihuje ogenj in otežuje delo pilotom helikopterjev. Koordinator zračnih sil Tadej Trojer pričakuje, da bo popoldne nekoliko popustila, zvečer pa se spet ojačala. "Jutri naj bi se obrnila v maestral, kar bo še poslabšalo zadevo, tako da upamo, da bomo danes čim bolj uspešni," je poudaril.

V torek je Uprava RS za zaščito in reševanje aktivirala državni načrt za primer velikega požara. Kot je pojasnil Brodar, lahko zato angažirajo več sil iz celotne države, poleg tega pa stroške intervencije plača država.

Na italijanski strani požara so po poročanju Primorskega dnevnika z gašenjem na dobri poti. Krajani Prebenega, ki so noč preživeli v dolinski telovadnici, so se ob 9. uri lahko vrnili v svoje domove.

Koprski policisti so medtem danes pojasnili, da so včeraj malo pred 15. uro sicer prejeli obvestila o še štirih požarih na območju Krasa. In sicer je zagorelo ob povezovalni cesti AC Senožeče – Čebulovca, regionalni cesti Divača – Senožeče,  ob lokalni cesti Sežana - Vrhovlje, pri kamnolomu in ob lokalni cesti Sežana – Vrhovlje, pred naseljem v Vrhovlje. Kriminalisti so opravili oglede krajev ter preverjajo okoliščine in informacije ali so požari posledica storitve kaznivega dejanja, pri čemer sodelujejo tudi z italijanskimi varnostnimi organi. Državljane ob tem prosijo, naj se ne približujejo območjem gašenja in s tem omogočijo prosto pot intervencijskim skupinam.

Ponoči počila cev

Vlada naj bi zaradi čedalje pogostejših požarov razmišljala o nakupu dveh letal za gašenje znamke Air Tractor, ki bi lahko bili dobavljivi prihodnje leto, je poročala Radiotelevizija Slovenija. O tem pa morajo pred odločitvijo vlade presoditi strokovnjaki, so še poročali.

Tudi zaradi požara pri Socerbu je bila oskrba slovenske Istre s pitno vodo v torek še posebej ogrožena. Rižanski vodovod je zato pozval k maksimalnemu varčevanju. Danes so razmere podobne. Gasilci se danes čim bolj izogibajo črpanju iz hidrantnega omrežja Rižanskega vodovoda in se poskušajo priključiti na Kraški vodovod, je povedal Brodar.

Ponoči se je sicer za kratek čas zmanjšal pritok vode s Krasa v Istro. Počila je več kot 80 let stara litoželezna cev, vendar so delavci hitro vzpostavili obvod, je povedal vodja sektorja za oskrbo s pitno vodo Darij Križman. Iz Kraškega vodovoda tako tudi danes priteka skoraj tretjina vse vode v Rižanskem vodovodu.

V torek so sicer v vodarno Rižanskega vodovoda pripeljali največ vode s Planinskega polja do zdaj, kljub temu da so nekaj vojaških cistern za kratek čas preusmerili na požarišče pod Socerbom, je povedal državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved. Pojasnil je, da so hkrati močno povečali količino, ki jo z večjimi tovornjaki prevažajo zasebniki. Na ministrstvu so potrebe pravočasno predvideli in prevozne zmogljivosti so povečali, že preden so preusmerili vojaške cisterne.

Po Medvedovih besedah se je pokazalo tudi, kako pomembna je bila prisotnost vojaških cistern v bližini, predvsem do trenutka, ko so lahko v skladu z državnim načrtom napotili pod Socerb gasilske tovornjake iz vse Slovenije.