Občutno višje denarne nagrade za najboljše slovenske olimpijce

Slovenskim zlatim olimpijcem 31.000 evrov, italijanskim 181.000

Mihael Korsika
12. 8. 2021, 07.59

Plezalka Janja Garnbret, kolesar Primož Roglič in kajakaš na divjih vodah Benjamin Savšek bodo za zlate kolajne od ministrstva za izobraževanje, znanost in šport prejeli po 31.120 evrov, na prejšnji igrah v Braziliji bi za zlato prejeli »le« 17.160. Občutno več bodo prejeli tudi njihovi trenerji. Sosedje Italijani pa bodo zlate olimpijce nagradili z dobrimi 180.000 evri.

Primož Roglič bo prejel 31.120 evrov.

Benjamin Savšek

Pet slovenskih športnikov, ki so na olimpijskih igrah osvojili kolajne, bo prejelo občutno višje nagrade, kot so jih prejeli olimpijci na igrah v Riu de Janeiru pred petimi leti, saj so se denarne nagrade povišale za slabih 45 odstotkov.

Plezalka Janja Garnbret, kolesar Primož Roglič in kajakaš na divjih vodah Benjamin Savšek bodo tako za zlato kolajno od ministrstva za izobraževanje, znanost in šport prejeli 31.120 evrov, na prejšnji olimpijskih igrah pa bi za enak dosežek prejeli 17.160.

Srebrna judoistka Tina Trstenjak bo za svoj dosežek na letošnjih igrah prejela več, kot je pred petimi leti prejela za zlato kolajno, saj bo za mesto olimpijske podprvakinje dobila 23.340 evrov. Kolesar Tadej Pogačar je na svojih prvih igrah v cestni dirki prejel bronasto odličje, ki je tokrat vredno 15.560 evrov oziroma 6980 evrov več, kot bi dobil, če bi tretje mesto osvojil na igrah v Braziliji.

Čeprav so se denarne nagrade za športnike povišale za 44 odstotkov, pa se bodo nagrad s finančnega vidika še bolj razveselili njihovi trenerji, saj bodo dobili enake zneske kot njihovi varovanci. Trenerji zlatih olimpijcev bodo dobili po 31.120 evrov, kar je za 362 odstotkov oziroma 22.540 evrov več kot na predzadnjih poletnih olimpijskih igrah v Braziliji, ko so prejeli le 8580 evrov. Srebrni trenerji bodo dobili 23.340 (leta 2016 jim je za enak dosežek njihovih varovancev pripadlo 6435 evrov), bronasti pa 15.560 evrov (4290 evrov v Riu de Janeiru).

Dobitniki olimpijskih kolajn in njihovi trenerji bodo zneske prejeli v celoti, saj nagrade za prejemnike odličij na olimpijskih igrah, svetovnih, evropskih in drugih mednarodnih prvenstvih v skladu z zakonom o dohodnini niso obdavčene.

Janja Garnbret

Slovenija se je po številu olimpijskih odličij na prebivalca uvrstila na sedmo mesto na svetu z enim odličjem na 415.788 prebivalcev. Najboljša država v tej kategoriji je San Marino, ki je osvojil tri kolajne oziroma eno na 11.310 prebivalcev. Drugo in tretje mesto zasedata državi Bermudi (63.918) in Grenada (112.523), ki sta osvojili po eno kolajno. Četrti so Bahami z dvema kolajnama (196.622), na petem mestu je Nova Zelandija (241.112) in na šestem Jamajka (329.019).

Sosedje za zlato kolajno 181.000 evrov

Slovenska država bo nosilcem olimpijskih odličij skupno izplačala 132.260 evrov. Najvišje nagrade je svojim športnikom ponudil Singapur. Za zlato kolajno bi njihovemu državljanu pripadel okrogel milijon singapurskih dolarjev oziroma kar 630.000 evrov, a bogata denarna spodbuda pred odhodom na olimpijske igre ni bila dovolj, saj njihovi športniki niso osvojili nobenega odličja. Singapur se lahko sicer do zdaj pohvali s petimi olimpijskimi kolajnami.

Čeprav so največ, 113 kolajn na preteklih igrah prejele ZDA, pa onkraj luže za denarne nagrade skupno ne bodo plačali najvišjega zneska.

Največ bodo za nagrade namenili sosedje Italijani, ki bodo za 40 kolajn izplačali 7,77 milijona evrov. Italija je dobila 10 zlatih, 10 srebrnih in 20 bronastih odličij. Olimpijski prvaki iz Italije bodo prejeli kar 181.000 evrov, podprvakom pripada nagrada v višini 90.000 evrov in nosilcem bronastih kolajn 61.000 evrov.

Madžarskima ekipama 2,46 milijona

Madžarska se je po številu kolajn na zadnjih igrah z 20 odličji uvrstila na visoko 15. mesto, na lestvici najvišjega skupnega izplačila športnikom pa zaseda četrto mesto.

Sosedje bodo namreč dobitnikom olimpijskih odličij  v ekipnih športih izplačali enake zneske kot tistim, ki so tekmovali v individualnih športih. Bronaste kolajne sta osvojili moška in ženska vaterpolo ekipa, ki skupaj šteje 26 članov. Vsak izmed njih bo prejel 81.930 evrov oziroma skupno kar 2,46 milijona evrov.

V bližnji soseščini so najnižje nagrade sicer ponudili športnikom v Bosni in Hercegovini, ki v svoji zgodovini še ni osvojila niti ene olimpijske kolajne. Če bi jo kdo prejel na Japonskem, bi ne glede na njen lesk prejeli zgolj 2300 evrov.

Na olimpijskih igrah na Japonskem je Slovenija osvojila pet kolajn, tri zlate, eno srebrno in eno bronasto.