Spodnja Savinjska dolina

Toča povzročila 80-odstotno škodo na hmelju

G.G./STA
10. 8. 2021, 19.04
Posodobljeno: 10. 8. 2021, 19.08
Deli članek:

Toča je v zadnjih dneh klestila po različnih delih Slovenije. Danes so ocenili škodo.

STA
Tudi nasade hmelja je v preteklih dneh prizadelo neurje s točo
Žveglič je povedal, da bo zbornica vladi predlagala dopolnitev interventnega zakona, ki je bil letos sprejet za odpravo posledic pozebe. Po njegovem mnenju bi bilo prav, da se v ta zakon vključijo tudi hmeljarji, ki so jih prizadela letošnja neurja s točo.

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič si je skupaj s predstavniki lokalnih skupnosti v Spodnji Savinjski dolini ogledal kmetijske površine, ki jih je v preteklih dneh prizadelo neurje s točo.

Nedeljsko neurje s točo je zajelo območje od Grajske vasi do Levca. Na območju Savinjske doline je tako poškodovanih 475 hektarjev hmelja, dodatnih 17 hektarjev je poškodovanih še v Celju. Žveglič je tako ocenil je, da je toča na hmelju povzročila približno 80-odstotno škodo in napovedal prizadevanje za pomoč hmeljarjem.

Močan naliv je medtem v petek zajel območje Podravja. Toča je klestila na območju ptujske občine, Vidma pri Ptuju, Žetal, Podlehnika, Cirkulan ter Majšperka. Bila je drobna, vendar se kljub temu pozna škoda na kmetijskih rastlinah, še posebej na vrtninah, posevkih buč, strniščnih posevkih in vinogradih. V nedeljo je ponovno padala toča na tem območju, a je bila bolj drobna in manj obsežna kot v petek.

Toča je v nedeljo zajela tudi Gorenjsko. Padala je na območju občine Šenčur in v občini Cerklje na Gorenjskem. Na tem območju so bila žita požeta, škoda je vidna na koruzi, predvsem pa na vrtninah, ki jih je na tem območju precej. Škoda je tako solato poškodovala od 80 do 100 odstotkov, zelje je poškodovano med 30 in 60 odstotki, por med 30 in 70 odstotki, čebula in krompir pa med 20 in 50 odstotki.

Poleg toče je padlo tudi veliko dežja, tako da so bile njive, kjer so bile že posajene sadike radiča in zelja, zalite z vodo in so sadike popolnoma pritisnjene k tlom. Za te sadike se bo v prihodnjih dneh videlo, koliko in kako si bodo opomogle.

Prizadeta je tudi silažna koruza, ki je na tem območju najbolj zastopana kultura na njivah. Koruzne rastline večinoma stojijo, listi so razcefrani, metlice večinoma nepoškodovane. Večina koruze je v fazi cvetenja oz. formiranja storža.

Na Dolenjskem je bilo pred tednom dni zaradi toče močno prizadete 20 odstotkov površine občine Žužemberk, ki je tudi osrednji, najbolj kmetijski del občine.

Glede na to, da je večina žita že požetega, je največ škode na vinogradih in koruzi ter v vrtovih. Po ocenah je zaradi toče poškodovanih okoli 35 hektarjev vinogradov, od tega sedem hektarjev kar 90-odstotno. Poškodovanih je tudi 50 hektarjev koruze, na kateri je škoda več kot 50-odstotna.