Poziv k razumu politike in državljanov

Direktor UKC Ljubljana: "Na svetu ni zdravstva, ki bi zmoglo ustaviti epidemijo, če ne sodelujejo vsi državljani"

C.E.
5. 10. 2020, 23.01
Posodobljeno: 5. 10. 2020, 23.09
Deli članek:

Število ljudi z boleznijo covid-19, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnici, se povečuje. Glavno breme nosi UKC Ljubljana. O razmerah na "terenu" je v oddaji Odmevi na Televiziji Slovenija spregovoril direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar.

Bobo
Direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar izpostavlja: "Solidarnost znotraj zdravstva in odgovoren odnos vseh državljanov do epidemije."

Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović je popoldne napovedala, da bi glede na gibanje števila obolelih za covidom-19 lahko že do konca tedna potrebovali dodatnih 100 postelj v bolnišnicah. Poklukar je dejal, da osrednja slovenska bolnišnica predstavlja tretjino bolnišničnih kapacitet v državi in bo zagotovo svoj delež prispevala. »Zavedati se moramo, da je situacija težka in da bodo morale participirati vse bolnišnice,« opominja Poklukar.

V UKC so že poleti naredili operativni načrt, ki ima več scenarijev, »usmerjen pa je predvsem v to, da bomo čim več programov izvajali, saj covid predstavlja en odstotek, 99 pa druge bolezni«.

Glede zamejevanje okužb s koronavirusom Poklukar pravi, da je treba »štartati iz vsakodnevnih situacij.« »Vemo, da bolniške postelje in osebje ne preprečijo prometne nesreče. In enako ne bodo preprečili širjenja epidemije,« je s primerjavo ponazoril Poklukar in dodal, da "danes na svetu ni zdravstva, ki bi zmoglo ustaviti epidemijo, če ne sodelujejo vsi državljani." »Upam, da bomo v Sloveniji premogli toliko razuma, da bomo pristopili k izvajanju ukrepov še preden bo vsak od nas poznal koga na ventilatorju.«

Čas za vložek v zdravstvo

Kljub pomanjkanju kadra je Poklukar prepričan, da ima Slovenija »uigrano strokovno ekipo, ki je sposobna obvladovati take razmere.« Je pa izkoristil priložnost in po več desetletni neaktivnost politike na področju zdravstva še enkrat več pozval politiko, da je potrebno narediti »odločilne korake za vzdržnost zdravstva«. »Kdaj, če ne sedaj. In če ne sedaj, potem zagotovo čez dve do pet let zdravstva kot ga poznamo danes ne bo.«

Virus je med nami

Za konec je poskušal še odgovoriti na vprašanje voditelja Odmevov Igorja Berganta, kje smo danes. »Imamo nekaj čez 2000 aktivno okuženih državljanov, najverjetneje pa je trikrat do štirikrat več okuženih. To pomeni, da imamo enega okuženega na 300 prebivalcev,« je ocenil direktor UKC Ljubljana in zaključil: »Virus je med nami, z virusom smo večkrat dnevno vsi soočeni in z doslednim upoštevanjem ukrepov ga bomo lahko zajezili.«