Distanca

"Težko govorim z masko," je začel interpelacijo Hojs in se hitro vdal

R.T.
18. 9. 2020, 11.09
Posodobljeno: 18. 9. 2020, 12.37
Deli članek:

Interpelacija ministra Aleša Hojsa se je začela z dilemo, maska med govorom da ali ne.

Televizija Slovenija
Hojsa gre razumeti, saj je razdalja do drugih dovoljšna.

Ko je notranji minister Aleš Hojs stopil za govorniški oder v državnem zboru, si je odstranil zaščitno masko. »Težko govorim z masko,« je razložil, a predsednik državnega zbora Igor Zorčič mu je odvrnil: »Spoštovani minister, maske moramo imeti, to je priporočilo.«

Hojs je skomignil z rameni, nemočno pogledal nazaj proti strankarskim kolegom in si nadel masko. »Saj smo daleč,« je še dejal kar nekoliko malodušno, se zbral in začel dolgotrajno seanso imenovano interpelacijo ministra.

Razlogi za interpelacijo

STA
Nemec meni, da je bilo Hojsu "zaupano mesto nosilnega stebra avtoritarne politike vlade Janeza Janše".

Aleš Hojs za funkcijo ministra ni in nikdar ni bil primeren, je sicer v predstavitvi zahteve za interpelacijo v imenu njenih predlagateljev poudaril Matjaž Nemec.

Poslanec SD je v imenu predlagateljic LMŠ, SD, Levica in SAB ministru očital tudi, da kljub opozorilom varuha človekovih pravic odreja legitimiranje ljudi, verjame obtožencu za organiziranje prostitucije prej kot policiji, odreja nezakonite vpoglede v tajne podatke ter namesto državnega tožilca usmerja policijo v postopkih, kot ugotavlja tudi Komisija za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb (Knovs), in to počne brez zakonske podlage, torej nezakonito.

Odločitev o možnosti koncerta Thompsona je tako po Nemčevih besedah le eden od razlogov za interpelacijo, z njo pa je državi "prostovoljno oziroma samovoljno zagotovil nečastno članstvo v združbi idej in ljudi, za katere poveličevanje ustaštva ni problem". Med drugim je Nemec izpostavil, da je Hojs postregel s pritiski na strokovno in neodvisno delo policije in tožilstva. "Njegova toleranca do zakonodaje je nizka, do Franca Kanglerja pa zelo visoka. Tudi, ko se je Kangler odločil kar sam disciplinirati policiste, ki so zaradi prostitucije preiskovali njegovega prijatelja," je dodal.

Prvi, ki bi moral biti na potezi, je po Nemčevem prepričanju predsednik vlade Janez Janša. A kot je uvodoma spomnil Nemec, se je ta odločil, da kuverte s Hojsovim nepreklicnim odstopom ne odpre, "preprosto zato, ker vsebina ne odgovarja njegovim osebnim in strankarskim interesom". Težava pa je, je dejal Nemec, da je Hojs pismo javno objavil, odločitev o nepreklicnem odstopu celotni slovenski javnosti sporočil na uradni tiskovni konferenci vlade. Odstopne izjave pa tudi ni nikdar preklical.

Hojs pokazal fotografijo Nemca s Ceco

Kot rečeno, minister Hojs je z masko na obrazu začel svojo obrambo. Zatrdil je, da ni podpisan pod noben dokument, da lahko Marko Perković Thompson nastopa v Mariboru. "Upam, da boste v današnjih sedemnajstih urah pokazali papir, kje je moj podpis," je pozval predlagatelje interpelacije LMŠ, SD, Levice in SAB. Ob tem je podprl uradnice na notranjem ministrstvu, ki so izdale odločbe. "Svoje sodelavce bom vedno vzel v bran, če bodo delali zakonito in pošteno," je dejal.

Ocenil je, da interpelacija sicer vredna branja. "Na 16 straneh interpelacije se predlagatelji ukvarjajo z ustaštvom. Petnajstim stranem je moč pritrditi, to so dejstva in jih je treba podpisati. Ustaštvo je zavržno," je poudaril. Ni pa po njegovem mnenju mogoče pristati na očitke predlagateljev, da je on tisti, ki bi vzpodbuja ustaštvo ali ga celo intimno podpiral.

Po njegovem mnenju ga želi opozicija, predvsem stranka SD, ideološko oblatiti. Po njegovih besedah je bil ob branju interpelacije osebno prizadet tako kot tudi njegova širša družina. Enega od njegovih stricev so namreč izdali med šolanjem v partijski šoli v Cerknem in ga ubili skupaj z drugimi partizani, drugi stric pa je bil zaprt na Golem otoku, ker ni želel ovajati ljudi, se je spominjal.

Hojs je večkrat poudaril, da je ustaštvo nesprejemljivo. "Ampak zame je nesprejemljivo tudi četništvo, posebej tisto, ki se je dogajalo na Hrvaškem v času tako imenovane domovinske vojne," je dejal in ob tem pokazal fotografijo poslanca SD Matjaž Nemca s srbsko pevko Ceco, nekdanjo ženo poveljnika paravojaških srbskih enot Željka Ražnatovića - Arkana.

"Žalostno se mi zdi, da živim v državi, ki smo jo skupaj izbojevali v letih od 1988 do 1991. Žalostno zato, ker so v njej še zmeraj ljudje, ki ne morejo iz svojih ideoloških okvirjev, ki političnim nasprotnikom podtikajo fašizme, nacizme in ustaštvo, ki se ne morejo argumentirano soočiti s problematiko ljudi danes in v prihodnje in ki še vedno podpirajo tiste, ko so našemu narodu naredili veliko gorja in veliko škode," je še dejal notranji minister iz vrst SDS.

Hojs je še ocenil, da gre pri interpelacijo očitno za predstavo za javnost. Prav tako se je uvodoma spraševal, ali gre za interpelacijo zoper njega ali zoper predsednika vlade Janeza Janšo, ki mu je Nemec v obrazložitvi interpelacije namenil precej kritičnih besed.