Iz Velenja v Kalifornijo

Brane v svojem domu gosti slovenske glasbenike

Sara Štrk, Janja Ulaga
1. 11. 2019, 07.55
Deli članek:

Tokrat predstavljamo slovenskega izseljenca Braneta (Briana) Meha, ki se je pred 37 leti z družino iz Velenja preselil v Ameriko.

Bojan Lugarič
Brane Meh in Slovenski zvoki.

Zdaj tam živi in dela ter pogosto gosti slovenske glasbenike, ki tam Američane navdušujejo s slovensko glasbo. Družina Meh je poskrbela tudi, da Američani uživajo v slovenski kulinariki. Najbolj jim tekne kranjska klobasa. »Najprej smo se preselili v Kanado, natančneje v Toronto, kjer smo živeli 10 let, zadnjih 26 let pa živimo v kalifornijskem mestu Riverside, ki je od morja oddaljeno približno 60 kilometrov,« pravi Brane. Tam imajo tudi ranč, ki si ga je vedno želel. Čeprav živijo skoraj v mestnem središču, imajo dobra dva hektarja zemlje in nekaj živali. »Gostimo tudi veliko Slovencev, bilo jih je že več kot 150. Največ je bilo glasbenikov in skupin, ki so pri nas nekaj časa tudi živeli, pomagali pa smo jim s promocijo slovenske glasbe v Ameriki. Glasbo Američani sprejemajo odlično, še posebej na oktoberfestih, čeprav je bilo to organizacijsko sprva težko izvesti.«

Slovenski radio ob nedeljskem kosilu

Da iz Velenja odide čez lužo, se je odločil zato, ker je bil radoveden in si je želel spremembe. Pravi, da je avanturist, ki želi videti svet in izkušnje deliti z družino. »Ker sem ugotovil, da v tem delu Amerike ni nikogar, ki bi predstavljal slovenske glasbenike in jim ponujal prenočišče, sem se tega pač lotil jaz. Veliko jih torej lahko dobi nove izkušnje, sam pa sem vesel, da sem del nečesa.«

Ob selitvi je že imel družino. Starejši sin je bil star dve leti. »Ko smo prišli v Kanado, smo najprej imeli domotožje, tamkajšnje zime so bile res prehude, sonca pa je bilo malo. Ker sem delal kot prevoznik, je bilo tudi delo zelo zahtevno. Ko smo enkrat obiskali Kalifornijo, sem se takoj zaljubil, saj tam vse cveti, cele dneve pa sem se lahko sprehajal v kratkih hlačah. Prav tako sem v Kaliforniji takoj opazil zunanjost hiš. Bile so veliko bolj urejene kot v Kanadi, kjer večina hiš sploh nima fasade, ampak so vse opečnate.« V Slovenijo se je včasih vračal dvakrat do trikrat na leto, zdaj pa Slovenijo obišče le enkrat v letu. »Še vedno se rad vračam v Slovenijo, vendar se je, odkar sem odšel, zelo spremenila. Velikokrat pa ob nedeljah poslušamo slovenski radio, še posebej ob kosilu. V Slovenijo sta zaljubljena tudi oba sina, čeprav se je mlajši rodil v Kanadi.«