O nasilju med učenci

Vzgajamo egocentrike, tudi nasilja je vedno več

Mojca Zemljarič / Štajerski tednik
11. 4. 2019, 20.05
Deli članek:

Čeprav je mestna občina (MO) Ptuj leta 2015 prejela nagrado za najvarnejše mesto, pa izzivov na področju zagotavljanja varnosti in preventivnega ukrepanja ne zmanjka. Tokrat so se lotili problematike mladih, izgube vrednot in razmaha uživanja drog, ki pesti tako Ptuj kot vso Slovenijo.

Dreamstime
Tudi na Ptuju tako kot povsod po Sloveniji opažajo popivanje mladih in njihovo poseganje po drugih drogah.

C.G.
Ravnateljica OŠ Ljudski vrt Tatjana Vaupotič

Člani varnostnega sosveta MO Ptuj so na prvi seji v tem mandatu ugotavljali, da se kriza vrednot, ki smo ji priča v aktualnem času, zrcali na več področjih življenja. »Živimo v času, ki je povezan s spremembami vrednot, kar se bo v družbi zagotovo izražalo dolgoročno. Manj je solidarnosti, sočustvovanja, pomoči, spoštovanja … Izstopajo individualizem, konflikti, diskvalifikacije (tudi zaradi revščine, kar je žalostno), posledice vseh negativnih vrednot lahko vodijo v odvisnost. Naloga lokalne skupnosti je tudi ta, da skrbi za varnost občanov. Dolžni smo iskati skupne rešitve. Vzgoja otroka se začne zelo zgodaj in pomembno je, kako ga vzgajajo starši. Če vzgoja zataji, so lahko posledice zelo hude, starši nemočni, v reševanje situacij je nato treba vključevati socialne in druge ustanove,« je v uvodu na seji razmišljal začasni direktor uprave MO Ptuj Janez Merc.

Družinsko nasilje razlog za tedenske obiske policistov na šoli

Ravnateljica OŠ Ljudski vrt Tatjana Vaupotič Zemljič je poudarila, da opažajo vse več družinskega nasilja: »Ko policisti na šolo na razgovore z otroki zaradi družinskega nasilja prihajajo tedensko, je to že resen alarm za ukrepanje. Vsi skupaj smo odgovorni za to, da se lotimo vprašanja, kako konkretno pristopiti k zadevam, da ne bi bilo dogodkov, kot se je nedavno zgodil v našem okolju (Spuhlja, op. a.).«

Mestna svetnica in predstavnica Četrtne skupnosti (ČS) Jezero Sergeja Puppis Freebairn je pripomnila, da bi bilo dobro razvijati preventivo in krepiti ozaveščanje, organizirati delavnice za otroke, strokovna srečanja s starši in podobno. »Izgubil se je zdrav odnos do ljudi, tudi do živali, vse več je nasilja. Opažam, da iz otrok vzgajamo egocentrične posameznike in takšen zgled jim dajejo starši. Otrokom bi bilo treba privzgojiti, da se sovrstnike ščiti, ne pa napada, sploh šibkejše. Jih naučiti spoštovanja do ljudi, živih bitij … Nekaterim se zdi nasilno vedenje normalno. Majhni konflikti lahko privedejo do večjih, ko pa vmes poseže policija, je zadeva že zelo daleč.« Na besede Puppis Freebairnove se je odzvala Vaupotičeva: »Šole delavnice in predavanja že organiziramo. A se vse začne pri družini. Starši otroke vzgajajo tako, da so pomembni samo oni in nihče drug. Zmanjkalo je solidarnosti. Tudi v primerih, ki jih obravnavamo v šoli, so vedno krivi drugi, samo njihov ne, ker njihov je pa zelo v redu. Iz tega lahko potem izhaja vrsta težav, od nasilja do vandalizma. Na delavnice in predavanja po navadi pridejo tisti starši, katerih otroci niso problematični.«

Otroci in starši na učitelju sproščajo svoje frustracije

Franc Gojčič, predstavnik ČS Ljudski vrt, je poudaril, da je država pred 20 leti naredila veliko napako, ko je degradirala učiteljski poklic: »Nekoč je bil učitelj avtoriteta in spoštovan. Danes otroci in starši na učitelju sproščajo svoje frustracije. Potrebna bi bila sprememba zakona o šolstvu, da znova dosežemo spoštovanje učiteljskega poklica in se bo točno vedelo, kdo je za kaj odgovoren.«

Na seji so izpostavili dva primera, ko so vrstniki oziroma starejši šolarji na šolskem avtobusu napadli otroka. Starši tega sicer niso prijavili policiji ali centru za socialno delo (CSD), ker iz primerov ne želijo delati »rompompoma«. S težavo so se nekako spoprijeli sami in posledično otroke v šolo vozijo sami. Predstavniki policije, šole in CSD so v en glas poudarili, da bi bilo treba o primerih poročati, saj če ostanejo skriti, se družba do teh težav vede, kot da jih ni: »Tovrstne težave je treba reševati, sicer se tistim, ki so nasilni in agresivni, daje potuha.«

Popivanje in droga

Tudi na Ptuju tako kot povsod po Sloveniji opažajo popivanje mladih in njihovo poseganje po drugih drogah. Člani sveta so komandirja Policijske postaje Ptuj Aleša Hanžekoviča pozvali, naj policisti izvajajo nadzor nad točenjem alkohola v gostinskem lokalu Saš na Ptuju. Pobuda za nadzor naj bi prišla od nevladnih organizacij. Hanžekovič je povedal, da so v lokalu že bili in tudi ugotovili kršitve. Bodo pa nadzor nadaljevali.

Sergeja Puppis Freebairn je opozorila, da naj bi mladi popivali tudi v gozdu na koncu Ribiške poti v Budini, v bližini mostička, ki vodi na krono Ptujskega jezera. »Menda naj bi se preprodajala droga, najdene so bile igle. Lokacija je za zbiranje zanimiva predvsem poleti.«