Aplikacija ali človeški faktor?

Zmeda v Kopru: krivo ministrstvo ali tisti, ki so vnašali podatke?

J.P./STA
3. 12. 2018, 19.04
Posodobljeno: 3. 12. 2018, 19.27
Deli članek:

Dogajanje v Kopru je pokazalo, da prvi krog županskih volitev ni nujno pokazatelj končnega razpleta.

STA
Seja koprske občinske volilne komisije

Do zmede pri ugotavljanju volilnega izida v Kopru je po navedbah tamkajšnje občinske volilne komisije prišlo zaradi neosveževanja spletne aplikacije ministrstva za javno upravo. Minister za javno upravo Rudi Medved pa očitke zavrača – napako naj bi storili tisti, ki so vnašali podatke, piše STA.

Ni bilo jasno, kdo je dejansko zmagovalec

V nedeljo zvečer je bil namreč na posebni spletni strani ministrstva za javno upravo objavljen podatek, da je po preštetih 99,99 odstotka glasov v Kopru Aleš Bržan dobil 52,29 odstotka oz. 13.116 glasov, Boris Popovič pa 47,71 odstotka oz. 11.968 glasov volivcev. Potem ko je Bržan že slavil zmago, Popovič pa priznal poraz, pa se je izkazalo, da v aplikaciji niso bili prikazani glasovi s predčasnega glasovanja, ki so Bržanovo prednost znižali na pičlih 12 glasov.

Občinska volilna komisija je sicer danes preštela še glasove po pošti, ki so prinesli zmago Bržanu, in to le s sedmimi glasovi prednosti, kljub temu pa kar nekaj časa ni bilo jasno, kdo je dejansko zmagovalec županskih volitev v Kopru.

Čeprav so v Bržanovem štabu zaznali nekaj manjših nepravilnosti na voliščih, te po njegovem ne bodo bistveno vplivale na rezultat in zato ne bodo vztrajali pri ugovoru na delo volilnih odborov. "Za nas je zgodba zaključena," je dodal. Boris Popovič pred medije še ni stopil, je pa že v nedeljo zvečer dejal, da se je pripravljen vrniti na podjetniško pot. S svojo listo v mestnem svetu pa bo predstavljal konstruktivno opozicijo, je napovedal. Glede na tesnost rezultata pa ni izključeno, da bi ugovor na izide vložil tudi Popovič.

Kdo je kriv?

V tamkajšnji volilni komisiji trdijo, da je za zmedo kriva neosvežena volilna spletna stran ministrstva za javno upravo. Zato so zahtevali pojasnila, kaj je šlo narobe. Predsednik občinske komisije Miloš Senčur je za Dnevnik dejal, da bodo zahtevali pojasnilo, zakaj je bil na spletni strani zapisan napačen podatek, da je preštetih 99,99 odstotka glasov, čeprav še niso bili vneseni izidi predčasnega glasovanja. Zanimalo jih je tudi, zakaj se je spletna stran nehala posodabljati ob 22. uri.

Medved je poudaril, da je aplikacija delovala normalno. So pa imeli ponekod že v prvem krogu težave z vnašanjem podatkov in "očitno tisti, ki so vnašali podatke, niso prenesli izkušnje iz prvega kroga ali pa so že v prvem krogu delali narobe in potem te napake ponavljali". Po vsem sodeč je šlo torej za človeški faktor, je dodal.

Direktor vladne službe za lokalno samoupravo Roman Lavtar pa je za Radio Slovenija pojasnil, da so aplikacijo, prek katere je javnost lahko spremljala štetje glasov v drugem krogu županskih volitev, prenehali osveževati v nedeljo ob 22.10. V Kopru so vse glasovnice prešteli deset minut pozneje, zato je nastala razlika med neuradnim izidom, objavljenim zvečer in zjutraj.

Pojasnil je še, da aplikacija pri številu glasovnic in razmerju do preštetih glasovnic in volivcev upošteva volilno udeležbo. Ta pa velja samo za dan glasovanja, ne pa tudi za predčasno glasovanje. Zato je delež preštetih glasovnic zdaj enak, čeprav so v resnici vneseni tudi rezultati s predčasnega glasovanja, je še pojasnil.