Oranžno opozorilo

Veter že brije: lahko tudi lomi, odnaša strehe, ovira promet

G.G.
10. 12. 2017, 16.04
Posodobljeno: 10. 12. 2017, 17.20
Deli članek:

Zaradi napovedanega močnega vetra je za danes oranžno vremensko opozorilo za drugo polovico dneva izdano za severovzhodno Slovenijo, za jugozahod države pa za ponoči.

Profimedia
Noč s sobote na nedeljo je sicer bila zelo mrzla. Po podatkih Arsa je bila najnižja temperatura izmerjena na samodejni postaji na Blokah, in sicer minus 22,5 stopinje ob 5. uri in ob 5.30 zjutraj. Na Jezerskem so namerili 20,1 stopinje Celzija pod ničlo. V nižinah pa je bilo najbolj mrzlo v Celju, in sicer -15,6.

Že danes se je več dreves se je podrlo na Pohorju, na območju Mozirja je podrto drevo poškodovalo parkirano vozilo. 

V ponedeljek se bo veter še okrepil in bo močan tudi drugod v višjih legah, tudi ponekod po nižinah bo presegal hitrost 70 kilometrov na uro. Predvidoma bo slabel v torek čez dan, na spletni strani navaja Agencija RS za okolje (Arso).

Oranžno vremensko opozorilo, ki je izdano zaradi napovedanega močnega vetra, pomeni, da lahko veter lomi veje in podira nekatera drevesa, odnaša kritino s streh ter prevrača oglasne panoje. Veter lahko tudi ovira promet in otežuje gibanje. Zato pristojni ljudem svetujejo, naj se pri gibanju na prostem izogibajo nevarnih mest in priporočajo veliko previdnost v prometu.

Odjuga bo pobrala sneg

Po sneženem začetku konca tedna in mrzlem nedeljskem jutru že prihaja odjuga. Zvečer in v noči na ponedeljek bo sneg povsod po nižinah prešel v dež, meja sneženja se bo še zviševala. V ponedeljek bo večinoma oblačno. V severovzhodnih krajih bo večinoma suho, drugod bodo padavine, ki bodo popoldne slabele in marsikje prehodno ponehale. Za ponedeljek so najvišje dnevne temperature napovedane za od osem do 14, ob morju do 16 stopinj Celzija.

Možne poplave

Meteorologi glede na napovedi v noči na ponedeljek pričakujejo obilne padavine predvsem na jugu in zahodu države. V 24 urah lahko pade od 50 do 80, krajevno pa nad 100 litrov dežja na kvadratni meter.

Gladina morja bo ob nočni plimi, ki ima vrh ob 3. uri, povišana. Ob tem lahko morje poplavi nižje dele obale, opozarja Arso.

Reka Ljubljanica se še razliva na območju pogostih poplav in počasi upada. V ponedeljek bodo reke ponovno narasle do velikih pretokov v večjem delu Slovenije. Ob tem lahko pride do razlivanj posameznih rek zlasti na jugu, zahodu in deloma v osrednji Sloveniji.

Razlivanja rek niso izključena tudi na območju Kamniško Savinjskih Alp. Ob intenzivnejših padavinah lahko pride do razlivanj večjega obsega predvsem na jugu in jugozahodu Slovenije, opozarjajo na Arsu.