Vročinski val

Delodajalci morajo poskrbeti, da se v tem peklu ne scvrejo naši delavci

S.R./STA
2. 8. 2017, 12.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Agencija za okolje (Arso) je izdala opozorilo zaradi visoke stopnje ogroženosti zaradi toplotne obremenitve, ki bo vztrajala vse do nedelje, sindikati zato opozarjajo na ukrepe delodajalcev za delavce na prostem.

Profimedia

Temperature se bodo čez dan ta teden dvignile nad 35 stopinj Celzija. Ob tem obalna sindikalna organizacija - KS 90 poziva delodajalce k posebnim ukrepom za delavce, ki v času vročinskega vala delajo na prostem.

Ukrepi

Delodajalcem predlagajo, naj začetek delovnega procesa premaknejo na zgodnejšo uro, ko zunaj še ni tako vroče. Prav tako naj se delo ne izvaja v času največje toplotne obremenitve. Svetujejo, naj se delo takrat prekine in nadaljuje, ko je toplotna obremenitev manjša. Zmanjša naj se tudi intenzivnost dela, saj so zmožnosti delavca za opravljanje dela pri višjih temperaturah bistveno nižje.

Delodajalci morajo delavcem, ki so izpostavljeni visokim temperaturam, v neposredni bližini njihovega delovnega mesta zagotoviti ustrezno količino hladne pitne vode. Delavci morajo pogosto piti manjše količine tekočine. Primerne pa niso tekočine kot je alkohol in tekočine, ki vsebujejo kofein, ker te dehidracijo še povečujejo.

Opozorili so tudi na nujnost odmorov v hladnih prostorih, ki naj bodo z naraščanjem temperature daljši in pogostejši. Prav tako je treba za delavce zagotoviti hladna udobna in zračna oblačila iz bombaža, kratke majice in čevlje z odprtinami. Delavcem na prostem bi bilo treba zagotoviti tudi senčnike, še opozarjajo v sindikalni organizaciji.

V Obalni sindikalni organizaciji KS 90 so prepričani, da bi bilo treba sprejeti normative o najvišji možni temperaturi zraka za delavce, ki delo opravljajo na prostem. "S tem bi se izognili zelo pogostim primerom iz prakse, ko delavci normalno opravljajo svoje delo tudi pri temperaturah višjih od 35 stopinj Celzija," so poudarili.