1. maj

Zoran Janković: "Danes je ta rdeča barva malo manj popularna"

K.A./STA
1. 5. 2017, 13.11
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Čeprav so delavci danes v nezavidljivem položaju, morajo z združenimi močmi nadaljevati s prizadevanji za vnovično okrepitev pomena dela, je na tradicionalnem prvomajskem srečanju na Rožniku dejal ljubljanski župan Zoran Janković.

Grega Wernig/KMA
Zoran Janković

Zavzel se je za stabilno gospodarstvo, ki bo omogočilo nadaljnji razvoj in boljši socialni položaj delavcev. Kot je izpostavil Janković, so delavci v preteklosti ponosno izražali slogan "delu čast in oblast", danes pa je mnogim zaradi zmanjševanja pomena dela ob takšnem sloganu nerodno. Po njegovem mnenju je kljub vsemu spet prišel čas, ko se je treba zavzeti za spoštovanje prispevkov dobrega dela.

Slogan je navezal na obdobje, ko je bil zaposlen v družbi Mercator. Takrat je bilo po njegovih besedah v Mercatorju 15.000 posameznikov, ki so "verjeli in živeli, da dobremu delu namenjamo čast in oblast". "Osvajali smo nove trge ter našim kmetom in industriji zagotavljali police. Danes je ta rdeča barva malo manj popularna. Ugotavljajo, kaj storiti, a prav velike perspektive ni," je dejal Janković.

Kot je izpostavil, je slovenski narod preživel tako komunizem kot samoupravni socializem in prešel v kapitalistični sistem, a tudi slednjemu po njegovih ocenah ne kaže dobro. "Tudi njemu se čas izteka in prepričan sem, da bosta prišla nov čas in ureditev, kjer bomo tudi mi imeli svoj delež," je dejal Janković.

Zavzel se je za zadružništvo in izrazil prepričanje, da bi bil Mercator danes slovenski ter bi osvajal nove trge in zagotavljal delo mnogim družinam, če bi 2000 družbenikom v preteklosti dopustili do 25-odstotno solastništvo.

Kritičen je bil do političnih predstavnikov, ki po njegovih besedah vnašajo razdor in na ta način otežujejo konstruktivno delo ostalih.

Omenil je tudi EU in Nato. Zavzel se je za enotno EU "in ne unijo dveh hitrosti" ter za zmanjšanje deleža proračunskih sredstev, namenjenih za obrambo. Ta sredstva bi bilo po njegovem mnenju bolj koristno nameniti za razvoj mest in industrije ter skrb za okolje. Prepričan je, da je mogoče s tem tudi zmanjšati število prihodov migrantov.

Izpostavil je tudi aktualno vprašanje gradnje drugega tira, ki po njegovih besedah "ne more biti več vprašanje", saj se drugi tir mora zgraditi. Zgraditi bi bilo treba tudi tretjo razvojno os, saj bi ta dva projekta po Jankovićevih besedah pomembno pripomogla k višji gospodarski rasti ter posledično zvišanju plač in pokojnin.

"Zahvaliti se moramo našim podjetjem, ki praktično 80 odstotkov svojih proizvodov izvozijo, saj brez njih ne bi bili tu," je poudaril Janković in se ob tem zavzel za odpravo gospodarskih sankcij proti Rusiji.

Izpostavil je tudi potenciale, ki jih prinaša turizem. Ti so po njegovem mnenju v Sloveniji neločljivo povezani z bogato in ohranjeno naravo, zato je pozval k skrbi zanjo. Prav tako se je zavzel za spodbujanje kulture, ki je po njegovih besedah investicija, in ne strošek, ter športa.