Primer Trenta

Sporne cenitve domnevno preplačanega Janševega zemljišča

M.K./STA
9. 2. 2017, 09.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Senat Okrožnega sodišča v Ljubljani je iz spisa preiskave proti predsedniku SDS Janezu Janši izločil izvedensko mnenje komisije, ki je ocenila vrednost zemljišča v Trenti.

STA
Parcelo naj bi na "korektno izpeljani dražbi" kupili z namenom nadaljnje prodaje.

Kot poročata Delo in Demokracija, je bila za tričlanski senat sporna politična pripadnost enega od izvedencev, saj je bil nekoč mestni svetnik SD.

V preiskavi glede zemljišča v Trenti sta se poleg predsednika SDS znašla še nekdanji predsednik uprave Imosa Branko Kastelic in nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar zaradi očitkov tožilstva, da je Imos preplačal nakup zemljišča in s tem omogočil Janši pridobitev dobrih 100.000 evrov premoženjske koristi. Janša je posesti v skupni izmeri 15.000 kvadratnih metrov leta 2005 prodal za 130.000 evrov.

Vrednost parcele v Trenti je doslej ocenjevalo več izvedencev. Tako je bilo zemljišče po presoji od sodišča določenega izvedenca Franca Nahtigala pred dobrim desetletjem vredno približno 110.000 evrov, ocenjevalka vrednosti nepremičnin Breda Zorko, ki je izdelala cenitev za stečajno upraviteljico Imosa, pa je tržno vrednost ocenila zgolj na 17.655 evrov. Cenilec nepremičnin Anton Kožar, ki ga je angažirala obramba, je nepremičnine ocenil na dobrih 130.000 evrov, medtem ko je po oceni Gursa njihova vrednost nekaj več kot 21.000 evrov, piše Delo.

Združenje sodnih cenilcev in izvedencev za gradbeno stroko, ki mu je sodišče na predlog specializiranega tožilstva odredilo izdelavo novega mnenja, pa je vrednost zemljišča ocenilo na 22.000 do 24.000 evrov. A je obramba zahtevala izločitev mnenja, češ da je nestrokovno in nepristransko zaradi člana komisije Andreja Kocuvana, ki je bil izvoljen na listi takratne Združene liste socialnih demokratov v mariborski mestni svet v mandatu 1998 do 2002.

Kot še poroča Delo, je preiskovalna sodnica tak predlog zavrnila, bolj uspešni pa so bili odvetniki pri zunajobravnavnem senatu okrožnega sodišča. Po podatkih časnika je za senat sporno, da je bil izvedenec pred več kot petnajstimi leti v mestnem svetu Maribora aktivni član politične opcije, ki zastopa nasprotna stališča od Janševe stranke in ki je bila v opoziciji v času, ko je bil Janša predsednik vlade in ko je potekala sporna prodaja nepremičnin. Senat je iz spisa izločil izvedenca, celotno komisijo in mnenje.

Demokracija: "Trenta je konstrukt"

Primer Trenta naj bi skonstruirala protikorupcijska komisija za diskreditacijo predsednika SDS Janeza Janše. Objavila ga je 2013 v okviru poročila o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank, češ da se je Janša okoristil s prodajo parcele v Trenti, v Demokraciji piše Metod Berlec.

Poročilo KPK je kasneje sodno padlo. Janševa obramba je nato zahtevala izločitev pristranskih cenilcev, vendar je sodnica to zahtevo zavrnila. No, sedaj je Okrožno sodišče v Ljubljani ugodilo pritožbi. V postopku ostajata mnenji, ki gresta Janši v prid. S tem pa od poročila KPK iz leta 2013 ne bo ostalo nič, še piše Demokracija.