Ptičja gripa

Zdravstveni strokovnjaki svarijo: Ne dotikajte se poginulih ptic!

M.K./STA
27. 1. 2017, 17.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je pri prostoživečih pticah v Sloveniji odkrila nov podtip aviarne influence H5N5.

Krajinski park Sečoveljske soline
Poginulih ptic, ki jih najdemo v naravi, ne smemo dotikati z nezaščitenimi rokami (slika je arhivska).

Kot so sporočili iz uprave za varno hrano, jih je Nacionalni veterinarski inštitut obvestil o pozitivnih rezultatih preiskav na aviarno influenco pri treh poginjenih labodih grbcih. Vse labode so našli vzdolž reke Krke v občini Brežice (Krška vas, Boršt in Župeča vas).

Pri vseh treh labodih so ugotovili nov podtip visoko patogene aviarne influence H5N5. Tega podtipa doslej v Sloveniji še niso ugotovili, se pa je že potrjeno pojavil na Nizozemskem, Hrvaškem, v Italiji, Nemčiji in Črni gori. Nemčija pa je prva država, ki je prijavila prvi pojav H5N5 pri perutnini v EU.

Na NIJZ so zapisali, da še ne poznajo potenciala podtipa tega virusa za prenos na ljudi.

Bolezen se je pojavila na območju Novega mesta, kjer že od 4. januarja veljajo ukrepi, ki jih je sprejelo državno središče za nadzor bolezni zaradi pojava aviarne influence podtipa H5N8. To so zadrževanje perutnine in ptic v ujetništvu v zaprtih prostorih oz. na način, da se prepreči stik s prostoživečimi pticami, predvsem vodnimi, ter krmljenje in napajanje v zaprtih oziroma pokritih prostorih.

Zaradi pojava novega podtipa ptičje gripe zaenkrat ni treba sprejemati novih oz. dodatnih ukrepov, temveč se izvajajo že sprejeti ukrepi, so sporočili iz uprave.

Največje tveganje za prenos aviarne influence na perutnino in ptice v ujetništvu predstavlja neposreden stik z okuženo živaljo ter z virusi okužena krma in voda. Prenos je možen tudi z obutvijo, obleko in opremo, ki je prišla v stik z okuženim materialom, na primer poginulimi pticami in izločki prostoživečih ptic.

Uprava tako imetnike perutnine ponovno opozarja na dosledno izvajanje biovarnostnih ukrepov, ki so temelj za preprečevanje vnosa aviarne influence v rejo.

Tudi na NIJZ so poudarili, da se poginulih ptic, ki jih najdemo v naravi, ne smemo dotikati z nezaščitenimi rokami. Če smo se jih že dotaknili brez zaščite, si roke skrbno umijmo z milom in vodo. Dokler si rok ne umijemo, se ne dotikajmo obraza, predvsem očesnih veznic in nosne ustne sluznice, piše na spletnih straneh inštituta.

Virus ptičje gripe tudi pri labodih v Zagrebu

Hrvaško ministrstvo za kmetijstvo je danes sporočilo, da so pri poginulih labodih ob zagrebških jezerih Jarun in Bundek našli prisotnost aviarne influence H5N8. Parka ob jezerih Jarun in Bundek sta med Zagrebčani sicer priljubljena za sprehode in šport, ministrstvo pa je pomirilo, da virus ni smrtonosen za ljudi.

V sporočilu za javnost so spomnili, da so virus ptičje gripe v zadnjih nekaj mesecev našli pri divjih pticah, labodih in kormoranih na še petih lokacijah na Hrvaškem, ki se nahajajo večinoma vzhodno od Zagreba. Blizu Zagreba so našli 28 divjih ptic, ki so bile okužene z virusom H5N8.

"Poudarjamo, da je virus H5N8 usoden za perutnino, medtem ko ta podtip virusa nikoli ni povzročil okužbe pri ljudeh," so zapisali.

Poudarili so, da v državi velja prepoved rejenja perutnine na prostem. V Zagrebu je sicer prepovedana reja perutnine, razen v nekaterih skrajnjih mestnih obrobjih.

Z ministrstva so tudi sporočili, da so divje race odporne na bolezen ter predstavljajo glavno nevarnost za širjenje okužbe na domačo perutnino, posebej za kokoši in purane, medtem ko imajo race in gosi praviloma nekoliko milejše simptome bolezni.
Na Hrvaškem so preverili vrsto kmetij, zaradi okužbe pa so morali odstraniti več tisoč okuženih živali. Uničili so tudi jajca na kmetijah, na katerih je okužena perutnina.