Zdravniki so izbrali

Vajeti zdravniške zbornice je prevzela Zdenka Čebašek Travnik

J.P.
17. 1. 2017, 19.23
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Nekdanja varuhinja človekovih pravic je postala predsednica zdravniške zbornice.

m24
Zdenka Čebašek Travnik

Člani Zdravniške zbornice Slovenije z volilno pravico so za novo predsednico zbornice izvolili nekdanjo varuhinjo človekovih pravic Zdenko Čebašek Travnik. V drugem volilnem krogu, ki se je iztekel danes, je zbrala 2780 glasov, njen tekmec, dozdajšnji predsednik zbornice Andrej Možina pa 2694. Skupno število veljavnih glasovnic je bilo 5474.

Intervju z Zdenko Čebašek Travnik si lahko preberete na tej povezavi.

Čebašek Travnikova je v prvem krogu volitev prejela 32,1-odstotno podporo, Možina 29,4-odstotno. Glavni odbor zdravnikov in zobozdravnikov Fides je v začetku januarja podprl kandidaturo Možine.

Poleg Možine in Čebašek-Travnikove so se v prvem krogu za predsedniški položaj potegovali še nekdanja predsednica zbornice Gordana Živčec Kalan, zdravnik koncesionar Miro Lasbaher in nefrolog Boštjan Kersnič.

Možina je po objavi rezultatov v pisni izjavi poudaril, da so volitve pokazale pričakovanja zdravnikov in zobozdravnikov po spremembah v osrednji stanovski organizaciji. Ob tem je Čebašek-Travnikovi čestital za volilno zmago ter ji zaželel dobro in uspešno vodenje zbornice. "Volitve za predsednika Zdravniške zbornice Slovenije so uspele in izid je pričakovano tesen," je zapisal. V izjavi se je Možina tudi zahvalil vsem zdravnikom in zobozdravnikom, ki so podprli njegovo kandidaturo, in vsem, ki so z visoko udeležbo pripomogli k uspešnim volitvam.

Nov zagon

Psihiatrinja Čebašek-Travnikova je med volilno tekmo za predsedniško mesto izpostavila, da želi zdravniški zbornici dati nov zagon, bolj privlačno vsebino ter storitve, ki jih člani pričakujejo in potrebujejo. Napovedala je, da bo njena prednostna naloga na čelu zbornice izboljšanje pogojev dela in medosebnih odnosov.

Prav tako se je Čebašek-Travnikova večkrat zavzela za sodelovanje med kolegi z različnimi statusi ter medgeneracijsko povezovanje in solidarnost. Obljubila je tudi, da si bo prizadevala za preglednost delovanja zbornice in profesionalizem ter za nujne spremembe v podiplomskem izobraževanju zdravnikov in zobozdravnikov.

Hkrati si je za cilj zadala, da bo zbornica pod njenim vodstvom zaživela z združenimi močmi ter da bodo zobozdravnikom omogočili enakopravnost in avtonomijo. Nekdanja varuhinja človekovih pravic pa namerava tudi uvesti zdravniškega ombudsmana kot novo obliko neodvisne strokovne pomoči zdravnikom in zobozdravnikom.