Sporni sporazum

DeSUS odrekel podporo ministrici Kolar Celarčevi

M.K./STA
25. 11. 2016, 18.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Stranka DeSUS po zapletih glede sporazuma vlade s sindikatom Fides odreka podporo ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc, je po današnji seji izvršnega odbora stranke povedal predsednik Karl Erjavec.

STA
Karl Erjavec meni, da bi morala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc odstopiti.

Po mnenju DeSUS bi bilo prav, da bi Milojka Kolar Celarc, ki da bo težko nadaljevala delo, ponudila odstop in da bi ga premier Miro Cerar tudi sprejel.

Zadeve so po mnenju DeSUS tako daleč, da na področju zdravstva ni več mogoče pričakovati uspešnega dela vlade, pač pa potrebujejo osvežitev.

V DeSUS so ocenili, da z ministrico Kolar Celarčevo ne bo mogoče doseči dogovora s Fidesom, glede na to, da je sporazum z zdravstvenim sindikatom parafirala, a zadev ne zna pojasniti. V DeSUS se bojijo, da ne bo sposobna urediti odnosov med sindikatom in vlado, kar pa je nujno potrebno, če želijo zapreti zgodbo z vsemi sindikati, je dejal Karl Erjavec. Če ta zgodba ne bo zaprta, pa bo problem po njegovih besedah tudi s proračunom.

Predsednik vlade sicer izbira ekipo, je dejal Erjavec. A če bo vztrajal pri odločitvi, da Kolar Celarčeva ostane ministrica, se prvak DeSUS boji, da bodo zašli v še večje težave, ki pa da so že zdaj zelo resne. "Ne vidim možnosti, da lahko to krizo premagamo s Kolar Celarčevo," je poudaril.

Tu po njegovem mnenju ne gre več le za vprašanje koalicije, v kateri so sicer razdeljeni tudi glede sporazuma, ki ga je ministrica v torek parafirala s Fidesom. "Zadeva je prišla tako daleč, da je ni mogoče rešiti več samo v koaliciji, pač pa mora slednja najti ustrezne rešitve z obema sindikatoma," je poudaril Erjavec.

Erjavec je še pojasnil, da v tem primeru pričakujejo podobno ravnanje kot pri nekdanji ministrici za kulturo iz vrst DeSUS Julijani Bizjak Mlakar. Tedaj ji je podporo odrekel premier Cerar, v DeSUS pa niso želeli ovirati uspešnega dela vlade ter so se strinjali, da ministrica ponudi odstop.

Prvak DeSUS je še pojasnil, da s premierjem o Kolar Celarčevi še ni uspel govoriti, a bi ga v vsakem primeru seznanil s takim stališčem. "Stvari so precej zapletene in menim, da moramo na hitro začeti razreševati to krizo. Prva poteza, ki bi jo predsednik moral narediti, je osvežitev zdravstvenega resorja," meni Erjavec.

Po vseh nejasnostih s sporazumom, ki ga je Kolar Celarčeva v torek parafirala s Fidesom, so v DeSUS danes razkrili, da k temu dokumentu sodijo še priloge, na katere se ministrica sklicuje. Kot je pojasnil podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar, te priloge v sporazumu niso omenjene, so pa ključni del glede vsebinskega reševanja nadaljnjega dela in plačevanja dodatnega dela zdravnikov.

Ta dogovor bo potreben za skrajševanje čakalnih dob.

A je po Gantarjevih besedah težava, ker te priloge ni na razpolago, poleg tega je nedokončana, nedorečena in nepodpisana, koalicijski partnerji je uradno niso dobili. Ker pa sporazum priloge ne omenja, tudi omogoča različne interpretacije, meni Gantar in ocenjuje, da je to tudi ovira za dogovor z drugimi sindikati javnega sektorja.

Dogovor z zdravniki je potreben, mora pa biti transparenten, jasen in ne sme dopuščati različnih interpretacij, je dodal Gantar.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar z morebitnimi prilogami k sporazumu ni seznanjen, so za STA pojasnili na ministrstvu. Bo pa to po njihovih navedbah jasno po pojasnilih, ki jih mora ministrica glede sporazuma s Fidesom posredovati vladi.