Visoke kazni

Finančna uprava bo prejela podatke o bančnih računih v tujini

M.K./STA
24. 9. 2016, 10.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

V okviru boja proti davčnim utajam in izogibanju plačilu davkov si članice EU in OECD že izmenjujejo številne podatke, v letu 2017 pa bo stekla tudi avtomatična izmenjava podatkov o odprtih računih rezidentov. Če bo do Finančne uprave RS (Furs) prišel podatek o računu, o katerem doslej še ni bila obveščena, njegovemu lastniku grozi kazen.

Profimedia
Avstrija in Švica bosta prvo avtomatično izmenjavo podatkov izvedli šele septembra 2018.

Furs bo podatke o finančnih računih bank in hranilnic, kot so plačilni, depozitni ali skrbniški računi, ki jih imajo naši rezidenti odprte v tujini, na podlagi avtomatične izmenjave informacij začela od večine držav prejemati septembra 2017.

Furs opozarja: Vsak zavezanec, ki ima odprt plačilni račun v tujini, mora tega v osmih dneh od odprtja prijaviti finančnemu uradu. Če tega ne stori, je za fizično osebo zagrožena globa od 200 do 1200 evrov, za fizično osebo, ki opravlja dejavnost, od 800 do 10.000 evrov, za pravno osebo pa od 1200 do 30.000 evrov.

To pomeni, da bo prejela podatke o vseh finančnih računih (vključno s podatkom o stanju ali vrednostjo računa), ki jih imajo rezidenti Slovenije odprte v tujini. V primeru kateregakoli depozitnega računa (poslovni, čekovni, varčevalni itd.) bo prejela tudi podatek o skupnem bruto znesku obresti, vplačanih in pripisanih na finančni račun med koledarskim letom.

A to je zgolj globa, ki se nanaša na neprijavljen plačilni račun iz tujine. Če so na podlagi sredstev na njem nastale druge davčne nepravilnosti (npr. neprijavljene obresti, ki bi morale biti v Sloveniji prijavljene in obdavčene), je lahko kazen še višja.

Furs zavezancem svetuje samoprijavo

Vsem zavezancem, ki doslej še niso sporočili odprtega plačilnega računa v tujini, zato na Fursu svetujejo, naj to storijo čim prej. Le če bodo to storili sami, še preden bo do podatka o njihovem plačilnem računu v tujini prišel davčni organ, se bodo lahko izognili kazni.

Avstrija in Švica šele septembra 2018

Prve podatke o finančnih računih si bo večina sodelujočih držav začela avtomatično izmenjavati septembra 2017 za leto 2016, nekatere pa so si izborile enoletno prehodno obdobje. Med njimi sta denimo tudi Avstrija in Švica, ki bosta prvo avtomatično izmenjavo podatkov izvedli šele septembra 2018.

V Avstriji ima po podatkih Fursa iz začetka tega leta odprt račun 4917 posameznikov in 2179 pravnih oseb. O teh računih bo torej Avstrija poročala šele od septembra 2018 dalje, bo pa že septembra 2017 Furs in tudi finančne urade v vseh ostalih sodelujočih državah obvestila o tistih računih posameznikov in subjektov, ki bodo morebiti odprti v zadnjih treh mesecih letos.