Krajinski park Kolpa

Do kod še krajinski park?

Mirjam Bezek Jakše
23. 5. 2016, 18.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Črnomaljski občinski svetniki se niso strinjali, da bi krajevna skupnost Stari trg ob Kolpi izstopila iz Krajinskega parka Kolpa.

Boris Grabrijan

Sredi leta 2012 je krajevna skupnost Stari trg občino Črnomelj obvestila, da namerava izstopiti iz zavarovanega območja Krajinskega parka Kolpa. Od tedaj je bilo o tem sklicanih nekaj sestankov, napisanih nekaj dopisov in podanih nekaj pobud, o tem pa so razpravljali tudi svetniki občine Črnomelj na svoji zadnji redni seji.

V. d. direktorja javnega zavoda Krajinski park Kolpa Boris Grabrijan je podal svoje videnje o tej problematiki in predstavil delo v parku, v katerem starotrška krajevna skupnost obsega 14 odst. območja. V parku so še krajevne skupnosti Sinji Vrh (13 odst.), Vinica (38 odst.), Adlešiči (34 odst.) in Griblje (1 odst.). Povedal je, da so bile v zavodu štiri zunanje revizije, dva podrobna pregleda sektorja za ohranjanje narave ministrstva za okolje in prostor, revizija komisije za preprečevanje korupcije, revizija generalnega sekretariata vlade RS, ob vsakem zahtevku pa so preverjeni vsi računi. A doslej ni nihče zaznal bistvenih problemov.

Grabrijan je predstavil dva predloga. Po prvem naj bi po imenovanju direktorja Krajinskega parka Kolpa nadaljevali pogovore s pomočjo mediacije, po drugem pa naj bi pripravili referendum.

Grabrijan je tudi vprašal, kako naprej, in predstavil dva predloga. Po prvem naj bi po imenovanju direktorja Krajinskega parka Kolpa nadaljevali pogovore s pomočjo mediacije. Sam je bil pri svojem delu v Starem trgu vedno popljuvan. Po drugem predlogu pa naj bi pripravili referendum, na katerem bi se ljudje odločali, ali naj ostane enako, ali naj krajevno skupnost Stari trg izvzamejo iz zavarovanega območja, ali pa naj vzpostavijo stanje iz leta 2006 in se torej Krajinski park Kolpa vrne občini Črnomelj. Svetnikom je še dejal, naj se ne prenaglijo s prehitro rešitvijo in sklepanjem, da jim ne bo potem žal.

Matija Koce, predstavnik lokalne skupnosti v svetu Krajinskega parka Kolpa, ki je med drugim Grabrijana prijavil tudi na protikorupcijsko komisijo, pa je zagovarjal izstop krajevne skupnosti Stari trg iz zaščitenega območja. Dejal je, da njihova krajevna skupnost ni dobila skoraj ničesar. Začel je naštevati številne očitke na račun Grabrijana in poslovne sekretarke v zavodu Tončke Jankovič. A ga je županja opozorila, da je to tema za druge ustanove in občinski svet o tem ne bo odločal. Koce je zatrdil, da so sicer pripravljeni ostati v parku, a pod pogojem, da sedež iz Adlešičev preselijo v Stari trg.

Svetnik Franc Ivanušič je dejal, da ima vsaka krajevna skupnost, ki je v parku, nekaj od njega. »Krajinski park pa skrbi, da v parku ničesar ne uničujemo, za kar smo sicer specialisti. Predlagam, da s pomočjo mediatorja najdemo skupni jezik in zadeve zgladimo. Verjamem, da je večina Starotržanov za park, povsod pa se najde nekaj nergačev,« je menil Ivanušič.

Svetnica Tončka Jankovič je dodala, da iz Kocetovih obtožb in blatenj razbere, da v parku delajo pregledno in dobro. Tudi njeno poslanstvo je delati po najboljših močeh z željo, da v Beli krajini presežejo spore.

Dvajset od 23 prisotnih svetnikov se je na koncu strinjalo, da ne podpirajo izstopa krajevne skupnosti Stari trg ob Kolpi iz Krajinskega parka Kolpa.