Slovenija

Vlada in sindikati podpisali plačni dogovor

STA
10. 11. 2015, 19.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar v imenu vlade in predstavniki 26 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so podpisali plačni dogovor za prihodnje leto s spremljajočimi dokumenti. Koprivnikar je zadovoljen, ker bo država lahko nadaljevala s stabilnim delovanjem, v sindikatih pa, ker prvič po več letih izboljšujejo svoj položaj.

STA
Po podpisu so bili vsi zadovoljni.

Koprivnikar je zadovoljen tudi zato, ker so uspeli dogovor podpisati z "nespornim kvorumom". Od 40 reprezentativnih sindikatov jih je dogovor podpisalo 26, kar zadostuje za njegovo uveljavitev. Naj bi pa svoj podpis prispevali še nekateri sindikati.

Med tistimi, ki so se izrekli proti podpisu, so Sindikat ministrstva za obrambo, Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije, Sindikat vojakov Slovenije in Konfederacija slovenskih sindikatov, pa tudi Sindikat zdravnikov družinske medicine Slovenije - Praktikum in Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije - Fides.

Kot je dejal Koprivnikar, so s podpisom dogovora uspeli zagotoviti, da bo v letu 2016 po eni strani državni proračun stabilen, po drugi strani pa bodo javni uslužbenci začeli počasi pridobivati tudi na plačilu za svoje delo. Meni namreč, da je treba gospodarsko rast deliti z vsemi.

Trdno je prepričan, da je javni sektor gonilo razvoja vsake države, dobro delujoč javni sektor pomeni stabilnost, dobro delujoča državna uprava pa učinkovitost države. "To lahko dosežemo, če so javni uslužbenci ustrezno nagrajeni. Hkrati pa nam to daje tudi mandat, da od vseh javnih uslužbencev zahtevamo, da delajo motivirano, učinkovito, v dobro državljanov," je dejal.

Arhiv Svet24
Minister Koprivnikar in sindikalist Štrukelj.

Zahvali se Koprivnikar, zahvali se Štrukelj

Koprivnikar se je sicer predstavnikom sindikatov ob podpisu zahvalil za "konstruktivno, trdo, pa vendar korektno debato", katere zaključek je po njegovih besedah v korist vseh. Za korektna pogajanja se je vladni strani zahvalil tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj.

Poudaril je, da danes podpisani dogovor na simbolni ravni pomeni konec varčevalnega obdobja, kajti s tem dogovorom javne uslužbenke in uslužbenci prvič po dolgih letih izboljšujejo svoj položaj.

"To je začeten korak, ki morda ni tako odločen, kot se je napovedoval v začetku, je pa verjetno bolj pomemben, kot se zdi ta trenutek," je dejal Štrukelj. Pojasnil je, da ne gre pozabiti, da so plače v javnem sektorju držale navzdol tudi plače v zasebnem sektorju in verjame, da bodo motivirale tudi delavcev v zasebnem sektorju, da ravnajo podobno.