Slovenija

Neplačani računi Andreja Fištravca

Gabrijel Toplak
5. 3. 2015, 19.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Andrej Fištravec, ki se je po drugem krogu volitev zavihtel na županski stolček, je s člani štaba za kampanjo porabil 62.506 evrov. Zaenkrat so poravnali le dobro polovico zneska, ostalo je še za 30.834 evrov dolga. Nekaterih njihovih tekmecev to ne preseneča, a najbolj ostri so v Županovi listi, kjer menijo, da je obnašanje župana na nivoju ekipe, ki ga obdaja.

sta

V Mariboru je osrednja tema pogovorov med občani in predvsem mestnimi politiki ponovno župan Andrej Fištravec, saj je, kot smo že pisali, njegov štab za predvolilne potrebe na lanskih lokalnih volitvah od skupnih 62.506 evrov doslej poravnal le nekaj več kot polovico tega zneska.

»Pred volitvami smo se odločili za povsem transparenten prikaz stroškov volilne kampanje.« Darko Berlič, vodja kampanje Andreja Fištravca

Po poročilu o kampanjah na Ajpesu je dolga še za 30.834 evrov, razloge pa pripisujejo predvsem podjetjem, s katerimi so se dogovorili za poplačilo v daljšem časovnem obdobju. Dolgove naj bi vsekakor poplačali, a je bilo zbiranje denarja po besedah Darka Berliča, vodje kampanje aktualnega župana, tokrat oteženo, ker so po spremenjenem zakonu denar lahko prispevale le osebe, ne več podjetja. »V štabu županskega kandidata dr. Andreja Fištravca in Liste župana dr. Andreja Fištravca smo se pred volitvami 2014 odločili za povsem transpareten prikaz stroškov volilne kampanje. Glede na to, da niti po obsegu niti po količinah materialov kampanja ni odstopala od tistih, ki so jih izvajali tekmeci, je razlika v uradno porabljenih zneskih precej zanimiva. Kot vodja kampanje lahko zagotovim, da bodo v najkrajšem možnem času poravnani vsi računi. Do oddaje poročila jih še nismo uspeli poravnati, saj so sredstva pritekala na račun volilne kampanje nekoliko počasneje od predvidenega,« je za Svet24 dodal Berlič.

STA

In kakšni so odzivi nekaterih mestnih strankarskih odborov? Renato Škerbinc, tajnik Mestnega odbora SDS Maribor in mestni svetnik, pravi, da finančnega poročila drugega županskega kandidata ne bi želeli komentirati. A vseeno doda: »Imamo pristojne organe, kot je računsko sodišče, ki bo preverilo zakonitost porabe. Presenečeni smo nad višino porabljenih sredstev, predvsem ker gre za neodvisno listo. Če jo primerjamo z našo stranko, ki velja za skoraj največjo v državi in smo financirani iz proračuna ter prispevkov članov, smo bili omejeni s finančnimi sredstvi, tako smo daleč pod zakonsko mejo porabe, ki je predvidena za lokalne volitve. Zatrjujem, da smo poravnali že vse obveznosti iz lokalnih volitev, nikomur nismo nič dolžni, res pa je, da rok za oddajo poročila za drugi krog lokalnih volitev še ni potekel in velja do tega petka. Znesek pa se giblje nekje med 10 in 15 tisoč evrov tako za župana kot svetnike.«

Tatjana Mileta, podpredsednica Mestnega odbora SLS Maribor, kratko odgovarja: »Menimo, da so stranke in liste odgovorne za porabo sredstev v lokalnih volitvah volivcem. S tem posredno kažejo odnos do volilnega telesa. Stroški naše volilne kampanje pa so znašali 3120,17 evra in so v celoti poravnani.«

sta

»Prvi človek v drugem največjem mestu v Sloveniji bi moral v prvi vrsti skrbeti predvsem za zakonitost in poštenost.« Županova lista

Ker poročila o županski kampanji v drugem krogu še ni na Ajpesu, ni povsem jasno, koliko je stala kampanja Franca Kanglerja in njegovo Županovo listo, a pravijo, da so v celoti poravnali 17.422 evrov iz prvega kroga. So pa ostri: »Nismo presenečeni nad ravnanjem mariborskega župana, saj je njegovo obnašanje na nivoju ekipe, ki ga obdaja. Presenečeni pa smo, da si kot prvi človek v drugem največjem mestu v Sloveniji, ki bi moral v prvi vrsti skrbeti predvsem za zakonitost in poštenost, privošči to, da ostane nekaterim, ki so delali za njegovo volilno kampanjo, dolžan. Vsi ti ljudje imajo še danes neplačane račune za svoje pošteno opravljeno delo. Na kakšen način bo aktualni župan pokril neplačane obveznosti v vrednosti nekaj več kot 30.000 evrov, je drugo vprašanje, in kdo bo preveril, ali bodo dolg poravnale fizične ali pravne osebe oziroma zasebna ali javna podjetja.«