Slovenija

Slovenske stranke pozorno spremljajo povolilno dogajanje v Grčiji

STA
26. 1. 2015, 15.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Slovenske parlamentarne stranke po zmagi levičarske Sirize na nedeljskih volitvah v Grčiji ocenjujejo, da bo treba počakati, kaj bodo prinesla dejanja. Kaj od predvolilnih obljub bo bodočemu premierju Aleksisu Ciprasu uspelo uresničiti, je odvisno tudi od partnerjev v EU. Z odpisom grških dolgov se večinoma ne strinjajo.

STA

Predsednik državnega zbora in eden vodilnih članov Stranke Mira Cerarja Milan Brglez je opozoril, da bo Siriza odslej predstavljala legitimno oblast ene od članic EU, njihova dejanja pa bo treba soditi od zdaj naprej, ko bodo vodili vlado. "Teža vladanja je drugačna kot teža prihajanja na oblast," je dejal.

Po oceni predsednika največje opozicijske stranke SDS Janeza Janše so rezultati volitev v Grčiji kratkoročno lahko težava, dolgoročno pa lahko tudi bližnjica k streznitvi. Rezultat je po njegovi oceni dober tudi za Slovenijo, "saj če se to ne bi zgodilo v Grčiji, bi se to verjetno v Sloveniji".

Predsednik koalicijske stranke Socialni demokrati Dejan Židan je izpostavil, da je bilo sporočilo grških volivcev jasno - "dovolj tako ostrih varčevalnih ukrepov in diktata evropske trojke" in takšno voljo ljudstva bo treba spoštovati. A hkrati je dodal, da ostaja odprto vprašanje, kdo bo odplačal grške dolgove.

Vodja poslancev koalicijske DeSUS Franc Jurša je menil, da je bila zmaga Sirize pričakovana, saj Grki v zadnjem obdobju živijo slabo. Podoben političen razplet se po njegovem mnenju lahko zgodi tudi v kakšni drugi državi. A se bo zdaj po volitvah vse skupaj v Grčiji postavilo na realna tla in bo treba zadeve "prijeti z drugega konca", je menil Jurša.

Predsednica ZaAB in nekdanja premierka Alenka Bratušek je izrazila upanje, da nova grška vlada vseh obljub ne bo izpeljala, zlasti ne odpisa dolgov.

Tudi v opozicijski Novi Sloveniji so dejali, da bo zanimivo spremljati, ali bo Cipras lahko v okviru EU uresničil vse predvolilne obljube. Sicer pa so poudarili, da si v stranki prizadevajo, da se Slovenija ne bi znašla v tako slabi finančni kondiciji.

V Združeni levici pa so prepričani, da je zmaga Sirize v Grčiji napoved nove politike v Evropi. Po mnenju poslanca Mihe Kordiša je ključna strategija Sirize reševanje humanitarne katastrofe, ki je kot posledica varčevalnih ukrepov prizadela Grčijo. Naslavljanje humanitarne katastrofe v Grčiji bi Sirizi omogočilo dovolj manevrskega prostora, da bi se še v kakšni evropski državi leva stranka povzpela na oblast, pravi Kordiš.