Slovenija

Zasavski rudarji prekinili stavko

STA/mv
13. 3. 2014, 20.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Po štirih dneh, ki so jih prebili v jami, so zasavski rudarji danes prekinili stavko. Predsednik stavkovnega odbora Anton Lisec je za STA povedal, da so dopoldne dobili trdna zagotovila vodstva družbe glede izpolnitev preostalih stavkovnih zadev, zato bodo v naslednjih urah jamo zapustili. Pogajanja se bodo nadaljevala za mizo.

Radio Kum

V jami je od ponedeljka zjutraj stavkalo 127 rudarjev, v upravni stavbi pa 70 administrativnih delavcev. V petek bodo rudarji na dopustu, pogajanja pa se bodo nadaljevala v ponedeljek. Ali bo stavka plačana, še ni znano.

Po Liščevih besedah so rudarji želeli jasne odgovore o tem, kako bo Rudnik Trbovlje-Hrastnik (RTH) posloval letos in prihodnje leto, kako bo zagotovljen denar za izplačilo plač v naslednjih mesecih, kje bo vodstvo našlo tri milijone evrov za izplačilo odpravnin 135 letos presežnim delavcem in delavcem, ki bodo presežni naslednje leto. Prav tako so rudarji želeli izvedeti, kakšne so možnosti prezaposlovanja ali predčasnega upokojevanja po izrednih pogojih.

Uprava RTH jim je danes dala jasna pisna zagotovila glede izpolnitve teh stavkovnih zahtev, pod katera se je podpisala tudi predsednica vlade Alenka Bratušek, zato so se rudarji odločili, da stavko prekinejo.

Bratuškova je rudarjem poslala odgovor na njihove stavkovne zahteve. Kot je zapisala, se država kot lastnica RTH zavezuje, da bo skladno z zakonom o postopnem zapiranju rudnika in razvojnem prestrukturiranju regije zagotovila sredstva za izvajanje zapiralnih del ter poravnavo obveznosti do zaposlenih letos in naslednje leto.

Vodstvo RTH pa intenzivno preverja možnosti prezaposlitve zaposlenih in v ta namen je bilo opravljenih več pogovorov z vodstvi podjetij v državni lasti. Predlog možnega prezaposlovanja bo pripravljen najkasneje do konca tega meseca.

Premierka je tudi pojasnila, da je predlog sprememb in dopolnitev zakona o postopnem zapiranju RTH že v postopku sprejemanja v DZ, obravnavan bo 26. marca. Po tem zakonu se podaljšuje zapiranje rudnika za tri leta, kar pomeni do konca leta 2018. Za celotno obdobje podaljšanja bodo zagotovljena proračunska sredstva, že letos pa bo rudnik prejel štiri milijone evrov več, kot je bilo predvideno.

V okviru obstoječega sistema poklicnega upokojevanja pa vlada proučuje možnost določitve posebnih bolj ugodnih pogojev za pridobitev pravice do poklicne pokojnine za rudarje, zaposlene v rudniku. Že sedaj se lahko poklicne pokojnine pri Kapitalski družbi (Kad) izplačujejo do izpolnitve pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Vodstvo rudnika se je glede tega že povezalo s Kadom in ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Premierka je še zapisala, da se želi čim prej srečati z rudarji in se z njimi pogovoriti izven rudnika.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je pozneje za Televizijo Slovenija povedala, da so imeli in imajo rudarji upravičeno svoje zahteve in dodala, da je žalostno, da morajo na tak način doseči njihovo izpolnitev. Dejala je, da je v jami že delati težko, kaj šele v njej prebiti dva ali tri dni.

Glede možnosti zaposlitve presežnih delavcev v velenjskem premogovniku je zatrdila, da je bila zelo presenečena, ko je ugotovila, da je v Premogovniku Velenje zaposlenih približno 40 ljudi, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev in se ne želijo upokojiti. Po njenih besedah je v tem trenutku to glavna ovira.

O prezaposlitvi na Slovenskih železnicah pa je dejala, da tam obstaja nekaj potreb. "Verjamem, da bomo v zelo kratkem času uspeli najti konkretne rešitve, pravzaprav sem to obljubila tudi rudarjem, ko sem bila v jami," je povedala.

Spregovorila je tudi o odsotnosti oziroma dopustu ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela v času stavke in dejala, da se v teh dneh z odgovornostjo, zakaj je temu tako, ni ukvarjala. Dodala je, da bo tudi to prišlo na vrsto.

Direktor RTH Bojan Jelen je k rudarjem v jamo že v sredo prinesel dokazila o izpolnitvi stavkovnih zahtev, ki so se nanašale na zagotovitev izplačila februarskih plač 18. marca in izplačilo odpravnin 11 delavcem v skupni višini 240.000 evrov. Gre za delavce, ki so od decembra lani prijavljeni na zavodu za zaposlovanje.

Na pogajanjih je Jelen pojasnil, da so sredstva za izplačilo februarskih plač že zagotovljena iz letošnjega proračuna. Glede na odločitev poslancev na odboru DZ za infrastrukturo bo s tega naslova letos na voljo devet milijonov evrov, torej štiri milijone evrov več, kot predvideno pred tem.

Marčne plače naj bi zagotovili s prodajo premoženja, predvsem stanovanj hčerinske družbe Spekter. Knapi so v to malo podvomili, saj se prodaja sploh še ni začela. Medtem pa Jelen ocenjuje, da imajo dovolj časa za prodajo tega premoženja in rezultat tega dela mora biti 18. aprila na računih zaposlenih.

Po Jelenovem mnenju prisilna poravnava, ki je bila uvedena v torek, ne bo vplivala na izplačilo plač ali poplačilo obveznosti do dobaviteljev, transakcijski računi rudnika pa so deblokirani. Jelen se trenutno mudi v Ljubljani, kjer se z vodstvom Slovenskih železnic pogovarja o prezaposlitvi preseženih rudarjev v to družbo.