Slovenija

Avtorske in podjemne pogodbe z novim letom bolj obremenjene

STA
2. 1. 2014, 09.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Dohodki tistih, ki delajo po avtorski ali podjemni pogodbi, so z letošnjim letom bolj obremenjeni, saj bodo morali od začetka leta plačevati prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. S 1. februarjem pa bo za te pogodbe višji tudi prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.

Thinkstock

Na podlagi pokojninske reforme so se prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v letu 2013 že dvignili, in sicer s šestih odstotkov na 8,85 odstotka. Z začetkom letošnjega leta pa velja, da bo prejemnik dohodkov na podlagi drugega pravnega razmerja, npr. avtorske in podjemne pogodbe, po novem vključen v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, če ne bo vključen v to zavarovanje na kakšni drugi podlagi.

Dohodek iz drugega pravnega razmerja je z letošnjim letom dalje po pojasnilih republiške davčne uprave obremenjen s prispevkom delojemalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 15,5 odstotka od dohodka.

Če tisti, ki delajo po avtorski pogodbi, ugotovijo, da so izkoriščani, naj sprožijo postopek za pridobitev pogodbe o zaposlitvi, pozivajo v zvezi.

Novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pa s 1. februarjem letos spreminja nekatere prispevne stopnje za obvezno zdravstveno zavarovanje, med drugim tudi za avtorske in podjemne pogodbe. Tovrstne pogodbe bodo s prispevkom za zdravstvo obremenjene v višini 6,36 odstotka. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ocenjujejo, da je prav, da se uveljavlja načelo "vsako delo šteje". Toda ugotavljajo, da imajo številne avtorske pogodbe elemente pogodbe o zaposlitvi. Če tisti, ki delajo po avtorski pogodbi, ugotovijo, da so izkoriščani, naj sprožijo postopek za pridobitev pogodbe o zaposlitvi, pozivajo v zvezi.


Drugačna obremenitev s prispevki se obeta tudi študentskemu delu. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti predvideva, da bo javna razprava o predlogu zakona o študentskem delu stekla še ta mesec. Predlog naj bi bil v DZ sprejet do konca marca.

Kot pojasnjujejo na ministrstvu, bodo dijakom in študentom skušali zagotoviti minimalno socialno in ekonomsko varnost ob hkratnem priznavanju uradnih delovnih izkušenj. Sicer pa bo predlog zakona sledil načelu "vsako delo šteje". V skladu z izhodišči za zakon, ki jih je ministrstvo sredi decembra objavilo na svojih spletnih straneh, bodo dijaki in študenti s predvideno vključitvijo njihovega dela v zavarovanje in plačilom prispevkov tako delodajalca kot zavarovanca upravičeni do polnega obsega pravic po vzoru rednih zaposlitev.