Slovenija

V Sloveniji vsako leto 5000 otrok žrtev kaznivih dejanj

STA / S.R.
4. 6. 2013, 10.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Nasilje nad otroci je v Sloveniji velik problem, saj večina staršev meni, da je ena po riti vzgojni ukrep, pri tem pa se jih večina ne zaveda, da vsak tak udarec povzroča veliko travmo, je ob mednarodnem dnevu otrok žrtev nasilja za STA povedala Natalija Gregorič iz Zavoda Emma.

Thinkstock
Vsak udarec povzroča travme.

V Sloveniji je sicer letno skoraj 5000 otrok žrtev kaznivih dejanj. V Zavodu Emma, kjer nudijo strokovne in brezplačne pomoči otrokom, mladostnikom, mladostnicam in ženskam žrtvam nasilja sicer vsako leto prejmejo okoli 5000 klicev. Kot je povedala Gregoričeva, okoli 10 odstotkov klicev pride s strani otrok. "Ti poročajo predvsem o psihičnem nasilju, da na njih kričijo, jim grozijo in jih žalijo, veliko teh težav pa je povezanih s šolanjem," je še pojasnila strokovna sodelavka Zavoda Emma Natalija Gregorič.

Svetovalnih telefonov, namenjenih otrokom je pri nas več. Eden takih je tudi TOM telefon, ki deluje pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije. Po podatkih zveze letno prejmejo več kot 30.000 klicev, od tega pri več kot 6000 klicih opravijo svetovalni razgovor.

Na policiji medtem ugotavljajo, da je v Sloveniji letno skoraj 5000 otrok, starih do 18 let, žrtev različnih kaznivih dejanj. To so otroci, ki so kot žrtve opredeljeni v kazenskih ovadbah, poslanih na tožilstva. Obravnavanih primerov in s tem tudi otrok pa je približno 20 odstotkov več. Iz letnega poročila policije za leto 2012 je sicer razvidno, da policija beleži trend upadanja števila spolnih napadov na otroke, kar je po njihovi oceni posledica večje ozaveščenosti tako otrok kot odraslih.

Gregoričevi pa se zdi nesprejemljivo, da med državami, ki vsako obliko nasilja nad otroki opredeljujejo kot kaznivo dejanje, ni Slovenije. Prav maja letos je sicer državni zbor sprejel priporočilo parlamentarne komisije za peticije ter človekove pravice in enake možnosti, da je treba pripraviti poseben zakon, ki bo zagovorništvo otrok institucionaliziral v samostojni in neodvisni pravni osebi. Poslanci so priporočilo sprejeli s 83 glasovi za, nobenih proti, en poslanec pa se je vzdržal.

Po podatkih raziskave Organizacije Združenih narodov (ZN) o nasilju nad otroci, ki je bila sicer izvedena pred sedmimi leti, je bilo 150 milijonov deklic in 73 milijonov dečkov pod 18. letom starosti vsaj enkrat v življenju prisiljenih v spolni odnos ali pa v kakšno drugo obliko spolnega nasilja. Dodatnih 218 milijonov otrok pa naj bi zlorabljali za delovno silo.

Organizacija je 4. junij razglasila za mednarodni dan leta 1982 zaradi izraelskega nasilja nad palestinskimi in libanonskimi otroki. Generalna skupščina ZN je 20. novembra 1959 sprejela še deklaracijo o otrokovih pravicah, natanko trideset let pozneje, leta 1989, pa konvencijo o otrokovih pravicah.