Slovenija

Kmalu predlog za prodajo državnih podjetji

STA
12. 4. 2013, 15.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Vlada bo v kratkem, predvidoma v 14 dneh, v DZ poslala predlog za privatizacijo enega ali dveh večjih državnih podjetij, napoveduje premierka Alenka Bratušek.

Mediaspeed

Poleg privatizacije bo nadaljevala s konsolidacijo javnih financ in zastavljenimi reformami. Podrobnosti bo predstavila, ko bodo znani izračuni.

Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedala Bratuškova, so se že ob sestavljanju koalicije dogovorili, da bodo takoj začeli s postopki prodaje ene ali dveh večjih gospodarskih družb, in o tem se sedaj intenzivno pogovarjajo.

Predsednica vlade si želi, da bi bila ena od teh družb banka, saj da bi bil to dober signal za finančne trge.

Predlog za soglasje k posamičnim prodajam večjih podjetij bo vlada v kratkem, predvidoma v 14 dneh, poslala v DZ, je napovedala.

Za klasifikacijo vseh državnih naložb pa po njenih besedah potrebujejo nekoliko več časa, "ker so interesi različni".

Glede sprememb zakona o državnem holdingu je dejala, da bodo pripravili še eno novelo - poleg te, katere predlog je vlada potrdila v četrtek in vnaša določila glede nadzora računskega sodišča -, ki bo vključevala spremembo v skladu z dogovorom koalicije, da lastništvo premoženja ostane na državi in se ne prenaša na holding, kot je sedaj predvideno. Dodaten čas je potreben, ker je treba zakon nekoliko bolj celovito preurediti, je dejala premierka.

Bratuškova je nedaven obisk v Bruslju ocenila kot uspešen, pogovore z vsemi tremi predsedniki (Evropske komisije, Evropskega sveta in Evropskega parlamenta) kot konstruktivne. Napovedala je, da bo Slovenija nadaljevala z zastavljenimi reformami, pri tem pa opozorila, da se v treh tednih, kolikor deluje vlada, ne da narediti vsega in da zato potrebujejo nekaj časa.

V Bruslju so pokazali razumevanje za zamudo pri pripravi programa stabilnosti in nacionalnega reformnega programa, ki ju bo vlada sprejela predvidoma do 9. maja in ga takoj nato poslala v Bruselj.

Premierka je ponovila, da so težave slovenskega bančnega sistema problem številka ena. Glede slabe banke pravi, so se njena opozorila ob sprejemanju zakona v DZ, da ni ocenjenih finančnih posledic za državo, izkazala kot pravilna.

Oblikovanje slabe banke je bilo po njenih besedah operativno zelo slabo pripravljeno, ni bilo podatkov o tem, koliko in katere vrste terjatev se bo prenašalo ter kako je z drugimi ukrepi, kot je garancijska shema. S tem se sedaj intenzivno ukvarjajo in ko bodo imeli natančne podatke, jih bodo predstavili.

Konsolidacija javnih financ je nujna, je poudarila in dodala, da mora biti ta konsolidacija takšna, da ne bo zniževala gospodarske rasti.