Nepravnomočna sodba

Sodba Slovencem, ki so oškodovali britanski BBC; štirje obsojeni, ena oproščena

J.V./STA
11. 4. 2024, 11.25
Posodobljeno: 11. 4. 2024, 11.27
Deli članek:

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je z izrekom štirih obsodilnih sodb in ene oprostilne v sredo končalo sojenje peterici obtoženih, da so bili vpleteni v goljufijo in pranje denarja na račun britanske medijske korporacije BBC. Najvišja kazen znaša tri leta in dva meseca, vsi obsojeni pa bodo morali plačati tudi denarno kazen, poročajo časniki.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

BBC so za dobrih 336.000 evrov ogoljufali neznanci. Vpleteni pa so bili tudi slovenski državljani Uroš Skopec, Tanja Čop, Sandi Mikulin in Branko Pavlović, je v sredo potrdil sodni senat. Peto obtoženo Eriko Novak je oprostil. Zaradi vpletenosti v prevaro je najvišjo kazen dobil Skopec, in sicer tri leta in dva meseca zapora ter 2500 evrov denarne kazni. Enotna zaporna kazen za Čopovo znaša dve leti in denarna kazen 1000 evrov. Mikulin je bil obsojen na leto in dva meseca ter plačilo 2500 evrov, Pavlović pa na leto in 3500 evrov denarne kazni. Vsi štirje morajo BBC solidarno plačati 236.000 evrov, določene vsote pa tudi vsak posebej, Čopova še 547 evrov, Mikulin 7900 evrov in Pavlović 14.900 evrov.

336.000 evrov, ki jih je BBC za športne pravice za svetovno prvenstvo v kriketu, ki je bilo načrtovano za poletje 2019, želel nakazati podjetju Channel 2 iz Združenih arabskih emiratov, so neznanci s prevaro preusmerili na račun, ki naj bi ga Čopova odprla v Sloveniji. Nakazane funte je ta zamenjala v evre ter jih 269.000 nakazala na račun Pavlovića, ki ga je ta odprl na pobudo Mikulina. Ta naj bi tudi v resnici upravljal račun. S Pavlovićevega računa je bil denar nakazan na račun Nigerijca oziroma njegove gospodarske družbe.

Enemu od vpletenih menda sodijo v Afriki

Organizacija prevare naj bi bila v Nigeriji, zasežena elektronska dokumentacija pa je potrdila, da se je s tujci o transakcijah dogovarjal Skopec. Nigerijca so prav tako prijeli, kako je s sojenjem, ki poteka v Afriki, pa ni znano. Preostalo je Čopova poskušala dvigniti, a je bila banka o sumljivih poslih že obveščena in je račun blokirala. Dobro petino vsega denarja, okrog 77 tisoč evrov, je slovenskim organom pregona uspelo še pravočasno zavarovati z blokado računa Čopove.