Afera smejalni plin

Smrt 52-letnika bosta odslužila z delom v korist družbe

J.V./STA
5. 1. 2023, 14.10
Posodobljeno: 5. 1. 2023, 14.55
Deli članek:

Dva od šestih obtožencev v zadevi smejalni plin sta na današnji obravnavi na novogoriškem sodišču priznala krivdo. Sodnica jima je izrekla leto in deset mesecev zapora, kazen pa bosta lahko odslužita s 1330 urami dela v splošno korist.

sta
V cev za kisik je bil napeljan smejalni plin.

Šesterica je obtožena odgovornosti za smrt bolnikov zaradi malomarnosti pri montaži plinskih napeljav v urgentnem centru šempetrske bolnišnice leta 2015. Krivdo sta priznala Boris Hočevar in Vili Batič. Tožilka Ana Radovanović Širok je za oba sicer zahtevala dve leti in šest mesecev zaporne kazni. Batič in Hočevar sta poleg stroškov postopka, ki jih bosta morala prav tako poravnati, bolnišnici že nakazala vsak po 20.000 evrov donacije. To je bila tudi ena izmed olajševalnih okoliščin, da jima je sodnica Andrejka Luznik izrekla milejšo kazen. 

Obtožena sta na obravnavi povedala, da jima je žal za dogodke, ki so pripeljali do smrti bolnika, vendar sta nadzorovala le gradbena dela. Podjetje Kolektor Koling, kjer sta bila zaposlena med gradnjo urgentnega centra ob šempetrski bolnišnici, se je sicer že poravnalo z družino umrlega bolnika, zavarovalnico in šempetrsko bolnišnico, izplačana višina odškodnine pa ostaja poslovna skrivnost. Kakor koli. Za Damjana Grilja, Igorja Zabreta, Marjana Orla in Vinka Jazbeca, ki so se že na novembrskem predobravnavnem naroku izrekli za nedolžne, se bo sojenje pričelo marca.

Obtožnica Grilju očita, da je v urgentnem bloku Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici z opustitvijo dejanja, ki bi ga moral storiti za zagotovitev splošne varnosti ljudi, iz malomarnosti povzročil nevarnost za življenje ljudi, kar je imelo za posledico smrt najmanj dveh oseb, ki sicer ob obravnavi na urgenci nista bili življenjsko ogroženi. Batič in Zabret sta bila leta 2015 v urgentnem bloku šempetrske bolnišnice odgovorna za vodenje gradbenih del, Orel in Jazbec pa sta bila v času gradnje urgentnega bloka odgovorna za nadzor gradbenih del. Prav tako je bil kot nadzornik gradbenih del v času gradnje obtožen Hočevar.

Preiskavo je marca 2016 sprožila nepričakovana smrt 52-letika, ki se je poškodoval pri delu. Čeprav njegove poškodbe niso bile tako hude, da bi bile usodne, je v bolnišnici umrl. Kasneje so ugotovili, da je iz cevi, na katero so ga priklopili v reanimacijski sobi, zaradi napake na instalaciji ob gradnji urgentnega centra iz cevi namesto kisika izhajal dušikov oksidul oz. smejalni plin. Okrožno državno tožilstvo je v zvezi s tragičnimi dogodki na šempetrski urgenci na novogoriško okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper devet osumljenih. Preiskava je bila končana novembra 2020, obtožnico zoper šesterico pa je novogoriško tožilstvo na sodišče vložilo februarja 2021.