Črna kronika

Podjetje protipravno do več kot pet milijonov evrov; neuradno gre za Cimos

STA/R.T.
15. 12. 2014, 15.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Mariborski in koprski kriminalisti so zaključili obsežno preiskavo več kaznivih dejanj goljufij pri ravnanju z evropski sredstvi iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Po neuradnih informacijah časnika Finance gre za nekdanje vodilne v podjetju Cimos, ki ima sicer svoj proizvodni obrat tudi v mariborski poslovni coni Tezno.

STA

Kot so sporočili iz Policijske uprave Maribor, so njihovi kriminalisti ta meseca kazensko ovadili 13 odgovornih oseb in uslužbencev gospodarske družbe, ki so utemeljeno osumljeni storitve kaznivega dejanja goljufije na škodo EU.

Osumljeni naj bi med leti 2010 in 2012 v imenu podjetja oddali prijavo na razpis za pridobitev evropskih sredstev, s katerimi naj bi kupili novo proizvodno opremo. Sodelovanja pri goljufanju so osumljeni tudi njihovih uslužbenci, ki so pripravljali razpisno dokumentacijo, saj so vsi skupaj pristojnim zamolčali, da so zgolj obnovili staro opremo.

S takšnim ravnanjem so predstavnike pristojnega organa za razpolaganje z evropskimi sredstvi zavedli, da so jim ti leta 2012 za nakup opreme povrnili denarna sredstva iz evropskega sklada v višini dobrih 1,97 milijona evrov, čeprav do tega denarja niso bili upravičeni.

Mariborski kriminalisti so ob tem na podlagi zakona o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja kazensko ovadili še tri pravne osebe te gospodarske družbe, ki so jih odgovorne osebe uporabile za izvršitev kaznivega dejanja. 

Osumljeni naj bi med leti 2010 in 2012 v imenu podjetja oddali prijavo na razpis za pridobitev evropskih sredstev, s katerimi naj bi kupili novo proizvodno opremo.

Mariborska preiskava je sicer potekala istočasno s preiskavo enakega suma goljufije v Kopru. Njihovi koprski kolegi so preiskavo zaključili sredi leta 2014 in julija kazensko ovadili 12 ljudi, ki naj bi goljufali ne enak način kot v Mariboru. Hkrati so koprski kriminalisti štiri ljudi ovadili zaradi utemeljenega suma pranja denarja, tri podjetja pa na podlagi zakona o odgovornosti pravnih oseb. 

Z goljufijo v Kopru naj bi osumljeni podjetju pridobili dobrih 3,28 milijona evrov protipravne premoženjske koristi oz. so za ta znesek oškodovali slovenski in evropski proračun, denar pa oprali na nezakonit način. Skupaj so državo in EU ogoljufali za več kot 5,25 milijona evrov. Po neuradnih informacijah gre za dejanja, ki naj bi se zgodila v času, ko je Cimos vodil Franc Krašovec.