Ljudje

Aljoša Bagola si je predpisal izziv: Mojih 365 dni joge

Marija Šelek, marija.selek@jana.si
22. 11. 2023, 04.30
Deli članek:

Pisatelj, predavatelj in motivacijski govorec je sedmega januarja letos začel s 365-dnevnim tečajem joge. Zavezal se je eni izmed aplikacij, ki mu vsak dan ponuja obilo različnih vadb – od bolj ali manj intenzivnih do sproščujočih, od polurnih ali do samo desetminutnih. Ker je trmast in dosleden, jogo res izvaja vsak dan in rezultati so tu. Kako mu je joga, iz katere se je včasih s kolegi s treninga borilnih veščin tudi sam šalil, spremenila življenje?

Šimen Zupančič
Aljoša Bagola si je predpisal izziv

Izziva mu ni prav nihče podtaknil niti ni podlegel kakšni histeriji z družbenih omrežij, ampak je jogo v njegov dom že dolgo tega pripeljala žena Iva. »Po navadi sem jo že navsezgodaj s kotičkom očesa opazoval, kako izvaja vaje in je v nenavadnih pozah. Po izgorelosti se je moje okrevanje začelo tudi na telesni ravni in jogo sem dojel kot spretnost, pri kateri lahko reguliraš tako zahtevnost vaj kot čas, ki ga posvetiš vadbi.«

Tako je začel jogo preskušati tudi sam, a ker je človek navad in ko mu nekatere prejšnje niso več koristile, se je oprijel novih. »Zato sem si sam predpisal 365-dnevni tečaj joge, začel sedmega januarja in se naročil na aplikacijo Asana Rebel s širokim naborom vaj, ki jih izbiraš po kategorijah, poseben sklop je namenjen tudi jogi za moške, ki je prilagojena tipu telesa. Lahko si nastaviš opomnike, povežeš vadbo s spremembo prehrane, z meditacijo, spremljanjem spanja ... Gre za celovit paket, jaz pa sem se osredotočil predvsem na vaje, ki jih prilagajam razpoloženju. Če delam pet dni bolj intenzivno, si potem privoščim dva dni bolj sproščujočega programa – za telo in predihavanje.«

Šimen Zupančič
Na začetku je morda tekmoval sam s sabo, zdaj pa ni več tako.

Malo mora boleti

Pri tem je zelo dosleden, vadbe nikoli ne izpusti, po navadi se loti polurnih vaj, kadar se mu mudi, naredi kakšno desetminutno. Jutra ima rezervirana za pisanje, ki se mu posveti takoj po zajtrku, sledi priprava kosila, spet pisanje, okoli 17. ali 18. ure pa je na vrsti joga. Če popoldne predava, jogo opravi zjutraj.  

Ko si enkrat zada cilj, ga je od njega težko odvrniti, zato je odveč vprašanje, ali mu je vadba kdaj v nadlego. »Joga pa je tudi zelo povezana z mojo naklonjenostjo do psihologije. Carl Jung je imel jogo za zdravilno, saj vsebuje arhetipske gibe, ki so prednaloženi v nas, lahko aktiviraš ter se povežeš s svojim globljim delom. V skomercializirani inačici, ki jo ponujajo aplikacije, je to precej hibridno, ker imaš tudi veliko fitnes in kardioprvin. Osnovna joga pa močno poudarja določene položaje, v starih tekstih tudi piše, da se položaj začne takrat, ko želiš iz njega. Mora ti torej biti neprijetno, malo moraš biti prežet z bolečino, takrat se začne položaj. To pa lahko povežem s svojim procesom okrevanja: da znaš vztrajati v bolečini, skozi katero veš, da se moraš pregristi. Ne gre za namensko trpljenje, ampak za proces, ki ga moraš oddelati pri sebi. Položaji, kot so bojevnik, gora ali kobra, v tebi prebudijo neko zavedanje o tem, kaj vse lahko si. A četudi se ljudje ne poglabljajo v to, imajo od tega vseeno korist, saj se jim aktivira nezavedni del in jim prenese neka sporočila oziroma odkrijejo novo moč.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št.  47, 21. november, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!