Alter

Tele zdaj potrebuje gretje!

Sonja Javornik
28. 3. 2017, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Zakaj Kitajci spomladi ne jedo solat!

Na travnikih je že vse polno nabiralcev regrata, na začetku pomladi pa številni telo takoj besno preskusijo s posti. Seveda so solate in občasno čiščenje koristni za organizem, a kitajska medicina ima pri tem tudi zadržke. Kakšne?

Kitajska zdravnica Wei Tian, ki zdravi v centru Dao TKM, je bila kar malo presenečena, ko je videla, kako navdušeni smo pri nas nad solatami, takoj ko po zimi spet kaj zelenega pokuka iz zemlje. »Solata je seveda zdrava in jo priporočam, vendar ne v poznih popoldanskih ali večernih urah. Spomladi je dobro jesti topla, pekoča in močna živila, kot sta čebula ali česen, ter živila zelene barve, kot so zelena, špinača, brokoli, ter kisla živila. Taka hrana spodbuja organizem k boljšemu pretoku vitalne energije či po meridianih. Po mrzli zimi, ki je v nas nehote naselila hlad, moramo telo spodbuditi s toplimi jedmi.«

Zaradi vlage težave s spanjem. Solata pozno popoldne ali zvečer po dognanjih kitajske tradicionalne medicine ustvarja čezmerno vlago. Zaradi tega teže spimo in imamo težave v želodcu in črevesju: napihnjenost, zaprtje, drisko. Zvečer je zato vedno dobro jesti kuhane in tople jedi ali suho sadje z oreščki, ki telesu ne povzročajo težjega presnavljanja. Naši strasti do regrata se Wei Tian sicer ne čudi, saj ga tudi na Kitajskem radi jedo, vendar »je po lastnostih bolj hladne narave, zato deluje tudi protivnetno. Primeren je za ljudi, ki imajo v telesu prebitek notranje vročine ali ognja. Priporočam ga le enkrat do dvakrat na teden v času kosila. Če ga bomo jedli zvečer, bo v našem telesu preveč škodljivega hladu, ki poškoduje vranico in želodec. Če se regratu ne moremo upreti in ga želimo jesti večkrat na teden, ga kombinirajmo s toplimi oziroma vročimi živili, kot so čili, kardamom, ingver, saj bosta tako v telesu vzpostavljena harmonija in ravnovesje.«

Dodajte solati nekaj toplega! Tudi sicer naj solata po TKM ne bi bila samostojen obrok. »Vsekakor je bolje, če zraven sveže solate telesu ponudimo nekaj toplega, denimo sveže kuhano jajce ali rezinice belega pustega mesa. Po skledi regratove solate lahko čez nekaj minut popijemo skodelico toplega ingverjevega čaja, ki bo hlad nevtraliziral. Krompir ali ocvirki žal ne uravnovesijo regratovega hladu, zato potrebujemo bolj vroče živilo. Bodite pa pozorni, da ingverja ne pijete po 12. uri (opoldne), razen v primeru, ko z ingverjem nevtralizirate hladne jedi ali vas ujame dež in ste premočeni. Takrat (čeprav zvečer) vam skodelica ingverjevega čaja ne bo škodovala, temveč bo pomagala, da se nakopičeni hlad in veter izženeta iz telesa, « svetuje Wei Tien.

Več v reviji Zarja št. 13. 28. 03. 2017