Gretje in hlajenje

Kuhinja je v povprečju največji porabnik energije v vašem domu

Maja Kopriva
25. 2. 2024, 16.35
Deli članek:

V zimskih mesecih, sploh v času, ko je ogrevalna sezona na višku, nam sive lase še kako pogosto predstavljajo računi za ogrevanje in posledično za električno energijo. Preverite, kako lahko zmanjšate račun.

Dreamstime
Izberite kuhalno ploščo, ki bo podobnega premera kot lonec.

Čeprav si življenja brez elektrike več ne predstavljamo in bi bila to prava nočna mora, pa je račun za plačilo električne energije na drugi strani za marsikoga prav to. Zavedati se moramo, da največ energije porabijo predmeti za ogrevanje oziroma hlajenje. Tako bomo lažje razumeli, kam gre večina energije. Seveda nekaj energije porabijo tudi gospodinjski aparati, zato so naše babice pa tudi mame pogosto prale perilo ob vikendi, saj je večina stanovanj takrat imela dvotarifni števec. Preverimo pa tudi, kako lahko prihranite pri električni energiji v vsakdanjem življenju.

Primerna velikost kuhalne plošče

Večina gospodinjstev je danes opremljena s steklokeramičnimi ali indukcijskimi ploščami, ki delujejo na električno energijo. Pri izbiri kuhalne plošče izberite tisto, ki se bo najbolj prilegala premeru posode, saj bo majhna posoda na veliki plošči pustila neizkoriščen obod, prek katerega energija in toplota uhajata v zrak. Strokovnjaki so ugotovili tudi, da če kuhamo v pokritih posodah, lahko porabo električne energije zmanjšamo tudi do trikrat. Kuhalno ploščo izklopite nekaj minut pred koncem kuhanja, saj je v plošči še dovolj toplote, da bodo jedi vrele še vsaj pet do 10 minut.

Profimedia
Mikrovalovna pečica je idealna za pogrevanje in odmrzovanje ter porabi malo energije.

Uporabljajte ventilator

Pri uporabi pečice največ energije izgubimo z nenehnim odpiranjem in preverjanjem, ali so jedi že pripravljene, zato to počnite čim manj. Prav tako preverite, kako dobro tesnijo vrata pečice. Če imate možnost, vključite program z ventilatorsko peko, saj boste tako pečico hitreje ogreli in jedi hitreje pripravili. Tako kot pri kuhališčih lahko tudi pečico izključite vsaj petnajst minut pred koncem peke, saj bo v njej dovolj zraka, da se bo jed spekla do konca. Pečice ne uporabljajte za ponovno pogrevanje jedi. Raje uporabite štedilnik, še manj energije pa boste porabili z uporabo mikrovalovne pečice. Ta je koristna tudi pri odmrzovanju jedi, še bolje pa bo, če boste zamrznjeno jed iz zamrzovalnika vzeli večer pred pripravo in jo naravno odtalili.

Zmanjšajmo stroške električne energije

  • Hladilnik: Optimalna temperatura hladilnika je šest stopinj Celzija. Vanj spada le ohlajena hrana. Vrat ne odpiramo po nepotrebnem in redno odstranjujemo ledene obloge.
  • Zamzrzovalnik: Optimalna temperatura zamrzovalnika je –17 stopinj Celzija. Na hladilne rešetke ne polagajte stvari in z njih redno očistite prah. Sproti preverjajte tudi tesnjenje vrat.
  • Likalnik: Ta se uvršča med večje porabnike energije, zato je smiselno najprej zlikati oblačila pri visokih temperaturah, šele nato tista, kjer zadošča nižja temperatura, saj lahko likalnik za ta namen tudi izključite.

Profimedia
Marsikdo bo presenečen kako velik porabnik je likalnik.