Nazaj v šolske klopi

Koliko stane polna šolska torba?

žk/sta
29. 8. 2016, 18.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Šolske potrebščine so lahko za starše precejšen izdatek. Torba z najnujnejšimi potrebščinami po oceni DZS stane med 100 in 150 evri. V to so vključene osnovne potrebščine in delovni zvezki, učbenike si lahko učenci izposodijo v šolah.

Arhiv Svet24
Strošek staršev za nakup delovnih zvezkov se zaradi krčenja seznama vsako leto niža.

Po besedah vodje maloprodaje na Državni založbi Slovenije (DZS) Gregorja Božnika morajo starši za šolske potrebščine, kot so barvice, delovni zvezki in podobno (brez torbe), za svojega prvošolca v povprečju odšteti od 100 do 150 evrov.

Do velikih razlik po njegovih navedbah prihaja pri delovnih zvezkih. Cene se razlikujejo od šole do šole in naraščajo z vsakim višjim razredom, pri čemer komplet predpisanih delovnih zvezkov povprečno stane okoli 70 evrov, je dejal.

arhiv Svet24
Učbenike si lahko učenci izposodijo v šolah.

Povprečna cena šolske torbe je okoli 45 evrov. Dobijo se tudi cenejše od 15 evrov, pa tudi dražje, vse do 159 evrov. Za učence prvega triletja osnovne šole starši po njegovih besedah običajno odštejejo za torbo višji znesek, ker so torbe bolj kakovostne. Najstniki pa imajo najraje cenejše nahrbtnike, razen če gre za blagovno znamko.

Stroški letos nižji

»Letos redne cene šolskih potrebščin ostajajo večinoma nespremenjene, v akcijah pa jih lahko starši nakupijo s kar precejšnjimi prihranki, do 50 odstotkov,« pravi Božnik. Ob tem dodaja, da so cene delovnih zvezkov sicer doživele manjše korekcije, a so se seznami zvezkov po večini skrčili, iz česar sklepajo, da se je strošek za starše znižal.

O tem so prepričani tudi v Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS), kjer na podlagi gibanja cen delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv ugotavljajo, da so se cene po močnejšem zmanjševanju umirile. Predsednik ZASSS Anton Meden predpostavlja, da so šole iz svojih zahtev umaknile delovne zvezke in druga učna gradiva, ki jih učitelji ne potrebujejo nujno za kakovostno izvedbo učnega procesa.

V aktivu po njegovih besedah sicer že od leta 2011 redno spremljajo gibanje skupnih nabavnih cen delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv. Tako je skupen strošek za delovne zvezke za obvezne predmete za vse razrede osnovne šole po zbranih podatkih leta 2011 znašal okoli 760 evrov, v minulem šolskem letu pa okoli 580 evrov, pravi.

Bogatejše regije zapravijo trikrat več

Anton Meden:

"Praviloma največ za delovne zvezke prispevajo starši v severovzhodni regiji, kjer je kupna moč najmanjša."

Cene zvezkov za posamezne razrede se gibljejo od nič do 180 evrov, zato težko pa povedo, koliko letos stane polna šolska torba. Ob tem je Meden opozoril na velike razlike med šolami in regijami. Zbrani podatki kažejo, da je razmerje med šolami z najnižjimi in najvišjimi cenami vsaj ena proti tri.

»Praviloma največ za delovne zvezke prispevajo starši v severovzhodni regiji, kjer je kupna moč najmanjša,« je poudaril. Kot zanimivost je izpostavil, da visokim stroškom v teh regijah ne sledijo rezultati pri nacionalnem preverjanju znanja. »Tudi sicer še nismo slišali za strokovno argumentacijo, ki bi pojasnila take razlike v ceni oziroma količini delovnih zvezkov,« je dejal in poudaril, da delovni zvezki, preden pridejo na trg, v nasprotju z učbeniki niso deležni nobene strokovne presoje.