Zabava

Prva razstava o skupini Ramones

J.P./STA
17. 4. 2016, 17.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V newyorškem Muzeju Queens je na ogled razstava Hey! Ho! Let's Go: Ramones and the Birth of Punk, ki kot prva osvetljuje delovanje zasedbe Ramones. Skupina je svojo pot začela prav v Queensu, fantje pa kljub slavi niso izgubili glave. Na razstavi so na ogled različni predmeti, povezani s skupino, med drugim glasbila in oblačila ter fotografije.

Člani skupine so si nadeli priimek Ramone, čeprav niso bili v sorodu.

Člani skupine so si nadeli priimek Ramone, čeprav niso bili v sorodu. Njihova glasba je s svojo hitrostjo in ostrino močno zamajala glasbeno sceno sredine 70. let minulega stoletja, pesmi, kot sta Blitzkrieg Bop in Beat on the Brat, pa so, morda ravno zaradi svoje drugačnosti, postale takojšne klasike.

Na razstavi v Muzeju Queens so med drugim na ogled kitare Johnnyja in Dee Deeja Ramonea ter številne fotografije članov zasedbe, ki so v 22-letih delovanja odigrali 2263 koncertov. Razstavljena so tudi oblačila danes pokojnih punkerjev ter majice z logotipom skupine oblikovalca Artura Vege, ki je postal mednarodni zaščitni znak punka.

Razstava je na ogled do 31. julija.

Del razstave predstavlja njihov zgodovinski koncert v londonski koncertni dvorani Roundhouse, 4. julija 1976. Ramonesi so tedaj kot prvi nastopili ob 200-letnici ameriške deklaracije o neodvisnosti in naredili velik vtis. Člani zasedb, kot sta The Clash in Sex Pistols, so večkrat omenjali, da jim je bil koncert v navdih pri ustvarjanju glasbe.

Čeprav so ameriški punkerji kasneje v ospredje postavljali politična vprašanja, so se Ramonesi vtisnili v spomin s skladbo I Wanna Be Sedated in vzklikom "Hey! Ho! Let's Go!" iz skladbe Blitzkrieg Bop. Vdova Johnnyja Ramonea in skrbnica dediščine skupine Linda Ramone je povedala, da se glasbeniki s političnimi sporočili niso želeli oddaljiti od svojih poslušalcev.

Na ogled so številni plakati, ki pričajo o tem, da je bila skupina priljubljena po vsem svetu. Ramoneova se je spominjala, da so želi uspehe po Evropi, Latinski Ameriki in celo na Japonskem. Tako je razstavljeno tudi oblikovalsko delo s punkom navdahnjenega japonskega pop umetnika Yoshitoma Nare.

Kustos razstave Marc Miller je povedal, da so bili Ramonesi "zbirka nasprotij": "Po eni strani so bili veliki nergači, po drugi pa so s svojimi skladbami uspeli dvigniti poslušalce. Po eni strani so bili krdelo ponorelih punkerjev, po drugi pa so bili prava tovarna umetnosti."