Slovenske košarkarice izgubile proti Bolgarkam

STA / J.P.
7. 6. 2013, 20.11
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52

V bolgarskem Samokovu so bile gostiteljice turnirja boljše s 57:52 (18:16, 28:26, 45:42).

slorepka.si
Dekleta ciljajo na polfinale.

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je klonila na prvi tekmi kvalifikacijskega turnirja za evropsko prvenstvo leta 2015 in si s tem močno priprla vrata v tako želeni polfinale.

Izbranke selektorja Toma Orešnika so že na začetku tekme nasprotnicam vsilile svoj ritem igre, a jim ta predvsem po zaslugi slabega meta v napadu ni prinesel višje razlike.

S consko obrambno postavitvijo in hitrim prenosom žoge na napadalno polovico so se Slovenke tri minute pred koncem uvodne četrtine povzpele na +5 (12:7), a so Bolgarke nato znale izkoristiti slovenske težave z osebnimi napakami Tine Trebec in Teje Oblak (obe sta v sedmih minutah napravili po dve) ter pripravile preobrat. Po koncu prve četrtine so vodile za dve točki (18:16), pozneje pa že s 26:18. Slovenijo je tedaj pred najhujšim rešila Eva Rupnik, ki je v vsega štirih minutah in 20 sekundah dosegla osem zaporednih točk (trojke 2:2), kljub zgrešenemu metu Ljubljančanke ob zvoku sirene ob polčasu pa je bilo pred nadaljevanjem (28:26) še vse odprto.

Slovenske košarkarice so na začetku drugega polčasa znova prevzele pobudo ter s petimi zaporednimi točkami v prvem polčasu nerazpoložene (met iz igre 1:8) Oblakove povedle s 37:33. Na drugi strani sta vajeti igre v svoje reke prevzeli Milena Tomova in Daniela Peteva. Ti sta Bolgarijo na začetku zadnje četrtine po devetih zaporednih točkah popeljali že na 50:42. Slovenke so se nato še enkrat vrnile v igro, a bližje kot na 52:53 ni šlo. V zadnjih 55 sekundah so imele slovenske košarkarice dva napada, v katerih bi z morebitno trojko lahko izsilile podaljšek, a sta se oba končala brez meta na koš. Porazu je botroval predvsem slab skok v obrambi, saj so bolgarske košarkarice pod slovenskim obročem v drugih 20 minutah ujele kar 15 žog.

Med Bolgarkami je na koncu Tomova tekmo končala pri 18 točkah, po 12 pa sta jih dodali Peteva in Radostina Dimitrova. Pri Sloveniji je Teja Oblak dosegla 13 točk in štiri podaje, 12 točk (10 v prvi četrtini) pa je ob 11 skokih dodala Sandra Piršič, ki je zaradi poškodbe Maje Erkić tokrat nastopala tudi v vlogi kapetanke izbrane vrste.

Slovensko odpravo v Samokovu v soboto čaka še tekma s Švico (17.00 po slovenskem času). Švicarke se bodo nato z Bolgarkami pomerile v nedeljo. V polfinale prvih kvalifikacij za EP 2015 bo napredovala le najboljša ekipa turnirja teh treh reprezentanc.

* Arena Samokov, gledalcev 250, sodniki: Garcia Ortiz (Španija), Jasmina Juras (Srbija), Nikola Perlić (Hrvaška).
* Bolgarija: Ivanova 2, E. Dimitrova 4 (0:2), Tomova 18 (2:2), Miteva 2, R. Dimitrova 12 (4:4), Georgieva 7, Peteva 12.
* Slovenija: Zdolšek 2, Abramovič 9, Rupnik 8, Piršič 12 (2:2), Oblak 13, Trebec 8 (2:3).
* Prosti meti: Bolgarija 6:8, Slovenija 4:5.
* Met za tri: Bolgarija 7:20 (Tomova 2, R. Dimitrova 2, Peteva 2, Georgieva), Slovenija 4:15 (Rupnik 2, Abramovič, Oblak).
* Osebne napake: Bolgarija 12, Slovenija 15.
* Pet osebnih: Rupnik (40.).