Umetna inteligenca

V EU dosegli okvirni dogovor o aktu o umetni inteligenci

M.G./STA
9. 12. 2023, 08.29
Posodobljeno: 9. 12. 2023, 08.30
Deli članek:

Gre za prvo tovrstno zakonodajo v svetu, njen namen pa je zagotoviti varnost sistemov umetne inteligence ter spoštovanje temeljnih pravic in vrednot, obenem pa spodbujati vlaganje in inovacije na tem področju.

Profimedia
(slika je simbolična)

Pogajalci držav članic, združenih v Svetu EU, in parlamenta, so dogovor dosegli v petek zvečer, po treh dneh intenzivnih pogajanj. V Svetu EU, ki mu trenutno predseduje Španija, dogovor označujejo za zgodovinskega, v Evropskem parlamentu pa poudarjajo, da gre za prvi predlog tovrstne zakonodaje na svetu.

Podobno je v odzivu poudaril evropski komisar za notranji trg Thierry Breton. "Zgodovinsko! S političnim dogovorom o aktu o umetni inteligenci EU postaja prva celina, ki postavlja jasna pravila za njeno uporabo," je zapisal na omrežju X. Po njegovih besedah pa gre za veliko več kot le pravilnik - "to je odskočna deska za startup podjetja in raziskovalce pri vodenju globalne tekme na področju umetne inteligence".

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je menila, da bo akt pripomogel k razvoju tehnologije, ki ne ogroža varnosti in pravic ljudi. V zapisu na omrežju X je dodala, da gre za "edinstven pravni okvir za razvoj umetne inteligence, ki ji gre zaupati".

Predlogi vsebujejo varovala za uporabo umetne inteligence na območju EU, pa tudi omejitve pri njeni uporabi, denimo s strani organov pregona. Posamezniki bi glede na dogovor imeli pravico do pritožb, v primeru kršitev pa so predvidene kazni.

O zakonodaji, ki jo je Evropska komisija predlagala leta 2021, bosta morala sedaj za uradno potrditev odločati tako Evropski parlament kot Svet EU.