ZGODOVINA

Velik korak za Korejo: Kim, Mun in rezanci

O.D./Novice Svet24
28. 4. 2018, 19.20
Deli članek:

Voditelja Severne in Južne Koreje, Kim Džong Un in Mun Džae In, sta se včeraj sestala na demilitariziranem območju med državama, ki še nista uradno sklenili vojne iz petdesetih let prejšnjega stoletja.

reuters
Zgodovinski trenutek. Kim je Moona nepričakovano povabil na severno stran. Moon je za trenutek okleval, nato pa storil velik korak. Kimova gesta je požela aplavz zbranih.

»Zgodovina se začenja zdaj,« je dejal južnokorejski vodja Mun Džae In. Kim Džong Un je priznal, da mu »srce bije kot noro«, ob tem pa se je pošalil in južnokorejskemu voditelju dejal, da upa, da bo užival v znamenitih severnokorejskih hladnih rezancih, ki jih je prinesel s seboj kot darilo. Na Kimovo pobudo sta se voditelja najprej sprehodila čez mejo v Severno Korejo, nato pa vrnila v tako imenovano hišo miru na južni strani črte prekinitve ognja iz leta 1953. Južnokorejski predsednik je najprej okleval, ko ga je severnokorejski voditelj povabil, naj prestopi mejno črto, a ga je Kim prijel za roko in popeljal čeznjo. Nato sta se državnika z roko v roki sprehodila nazaj na južnokorejsko ozemlje. To je bilo doslej šele tretje srečanje predsednikov obeh držav v zgodovini, Kim pa je prvi severnokorejski voditelj, ki je stopil na južnokorejsko ozemlje.

Najdaljših 200 metrov v življenju

Predsednik države, ki je zadnja desetletja razburjala svet s svojim jedrskim programom, je dejal, da je prišel na srečanje odločen, da pošlje znak za začetek nove zgodovine. Dejal je, da še nikoli ni prehodil tako dolgih 200 metrov ter da je na poti imel težak korak in mešane občutke, vendar je zaradi odgovornosti, ki jo ima do vseh Korejcev, hkrati odločen, da s Seulom najde skupno pot. Mun je odgovoril, da upa na pogumen dogovor, ki bo veliko darilo celotnemu korejskemu ljudstvu in vsem, ki si želijo miru. Po navedbah tiskovnega predstavnika južnokorejskega predsednika sta imela voditelja resen in iskren pogovor o denuklearizaciji Korejskega polotoka, o vzpostavitvi trajnega partnerstva med državama in razvoju odnosov. Povedal je, da bodo ob koncu vrha objavili skupno izjavo, ki jo še oblikujejo.

reuters
Na sestanku v hiši miru sta voditelja Korejcem obljubila, da bosta naredila vse za mirno prihodnost in napredek polotoka.

Omenjeni predstavnik je še povedal, da je severnokorejski voditelj izrazil pripravljenost kadarkoli obiskati Južno Korejo, »če ga bodo povabili«. Kima na srečanju spremlja sestra Kim Jo Džong, ki je tudi njegova svetovalka in je bila februarja v severnokorejski delegaciji na zimskih olimpijskih igrah v Južni Koreji.

Brez Amerike ne bo dogovora

Vrh predsednikov obeh Korej služi kot podlaga za veliko bolj pričakovani vrh med Kimom in predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, do katerega naj bi prišlo v začetku junija. Nobenega dvoma sicer ni, kdo upravlja z besedami in nastopom uradnega Seula. Da je do včerajšnjega srečanja sploh prišlo, je zeleno luč morala dati Bela hiša. Predsednik ZDA je namreč dal voditeljema, predvsem zavezniku Munu, blagoslov za pogovore o končanju vojne med državama. Trump si je po seriji žalitev s Kimom premislil in se je odločil za diplomacijo, ki naj bi pripeljala do denuklearizacije Korejskega polotoka, čeprav si obe strani izraz razlagata po svoje. ZDA zahtevajo, da se Severna Koreja odpove svojemu jedrskemu orožju, vendar Pjongjang doslej še ni nakazal, da je pripravljen na tak korak. Pred pogajanji o jedrski razorožitvi zahteva Kim varnostna zagotovila, ki za zdaj še niso natančno opredeljena, vendar pa bodo zagotovo zajela tudi umik ameriških vojaških enot s črte prekinitve spopadov.

Kimovih 12 stasitih lepotcev

Kima na obisku v Južni Koreji spremlja falanga varnostnikov in najbolj izurjenih obveščevalcev. Pozornost medijev je po uradnem kosilu med voditeljema pritegnilo 12 postavnih in lično urejenih varnostnikov, ki so ves čas tekli ob njegovi luksuzni limuzini.

arhiv
Prizor, ki je navdušil. Kimova limuzina v spremstvu dvanajstih najbolj zvestih telesnih stražarjev.