Prebili "zid molka"

Hrvati po 26 letih z vsemi topovi nad častnike nekdanje JLA

S.R./STA
13. 12. 2017, 15.10
Posodobljeno: 13. 12. 2017, 15.13
Deli članek:

Na Hrvaškem so vložili kazenske ovadbe zaradi poskusa atentata na hrvaški vrh leta 1991.

Profimedia
V Banskih dvorih je danes sedež hrvaške vlade.

Hrvaška policija je kazensko ovadila šest visokih vojaških častnikov nekdanje JLA zaradi letalskega napada na poslopje Banskih dvorov v središču Zagreba 7. oktobra 1991. Kot so navedli, so bili tarče napada takratni hrvaški predsednik Franjo Tuđman ter predsednika predsedstva in vlade SFRJ Stipe Mesić in Ante Marković.

Jurica Ilić iz zagrebškega županijskega tožilstva je potrdil, da bodo razpisali mednarodne tiralice za osumljence, za katere bodo zahtevali preiskovalni pripor.

Kazensko so ovadili pet državljanov Srbije, med katerimi so tudi generali JLA, ter državljana Hrvaške, ki je bil pilot v enem od dveh vojaških letal galeb G4, ki sta napadla poslopje, ki je bilo nekoč Tuđmanova rezidenca, danes pa je sedež hrvaške vlade. Šesterico bremenijo poskusa umora državnega vrha ter vojnega zločina proti civilnemu prebivalstvu. Ocenili so, da je šlo za poskus atentata in destabilizacije Hrvaške.

V napadu je bil ubit civilist, štirje so bili ranjeni, saj so rakete zadele tudi objekte pri Banskih dvorih. Gmotno škodo so ocenili na več kot 35 milijonov kun (pet milijonov evrov), je na današnji tiskovni konferenci v Zagrebu povedal šef hrvaške kriminalistične policije Ante Gudelj.

Policija je objavila inicialke in starost ovadenih oseb ter dejala, da nihče ni dostopen hrvaškim oblastem. Verjamejo, da je večina osumljencev v Srbiji, medtem ko je 59-letni hrvaški državljan civilni pilot v Južni Afriki.

Zakaj zdaj?

Na novinarsko vprašanje, zakaj so ravno sedaj kazensko ovadili šesterico za kaznivo dejanje izpred več kot 26 let, so na policiji pojasnili, da so šele lani pridobili dokaze o identiteti vpletenih iz krogov nekdanjega jugoslovanskega vojaškega letalstva in obveščevalnih služb, na podlagi katerih so pred kratkim končali kriminalistično preiskavo. Poudarili so, da je visoke častnike JLA vrsto let obdajal "zid molka", ki ga je bilo težko prebiti. Dodali so, da med preiskavo niso sodelovali s srbskimi kolegami.

Letali JLA sta vzleteli z vojaškega letališča v hrvaški Udbini, z več raketami pa sta obstreljevali Banske dvore v popoldanskih urah 7. oktobra 1991, ko je potekalo srečanje takratnega hrvaškega in jugoslovanskega vojaškega vrha. Kljub močno razdejanem poslopju so Tuđman, Mesić in Marković preživeli napad. JLA je takrat zanikala vpletenost.

Dan po napadu je hrvaški sabor na seji v kleti poslopja naftne družbe Ina v Zagrebu razglasil samostojnost Hrvaške. Od leta 2001 na Hrvaškem praznujejo 8. oktober kot dan neodvisnosti.