Zahtevajo pravico

VIDEO in FOTO: Jezni protestniki vdrli v mestno hišo

M.K./STA
16. 6. 2017, 19.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Protestniki so po požaru, ki je v stolpnici v Londonu terjal najmanj 30 življenj, s seznamom zahtev danes vdrli v poslopje lokalnih oblasti.

Reuters
Med 50 in 60 protestnikov se je ločilo od množice in vstopilo v poslopje lokalnih oblasti Kensingtona.

Kot so sporočili oblastem, prizadeti v požaru potrebujejo pomoč nemudoma. Premierka Theresa May je naznanila, da bodo v ta namen namenili pet milijonov funtov.

Protestniki so se danes zbrali v četrti Kensington, kjer se nahaja pogorela stolpnica Grenfell Tower. Med 50 in 60 zbranih se je ločilo od množice in vstopilo v poslopje lokalnih oblasti Kensingtona.

Profimedia
Lokalni voditelji so obljubili, da bodo toliko ljudi, kot je mogoče, namestili v okolici, za vse pa priskrbeli posebna sredstva za pomoč.

Kot je dejal eden izmed udeležencev, tisti, ki so po požaru ostali brez doma, potrebujejo pomoč takoj. "Nihče ne ve, kaj se dogaja. Ljudje so zelo jezni. Ti ljudje ne bi smeli spati na ulicah," je dejal po poročanju BBC.

Zbrani protestniki med drugim od pristojnih oblasti terjajo zaveze glede pomoči žrtvam in tudi glede ukrepanja v povezavi z drugimi stavbami v okrožju, ki bi jim lahko grozila enaka usoda kot pogoreli stopnici.

Po navedbah organizatorjev protestov lokalni voditelji niso govorili z njimi, so pa v izjavi obljubili, da bodo toliko ljudi, kot je mogoče, namestili v okolici, za vse pa priskrbeli posebna sredstva za pomoč. Niso pa navedli števila prebivalcev stolpnice, kar je bila ena od zahtev protestnikov.

Na območje je sicer prispela tudi policija, ki je tudi oblikovala barikado, kar je po navedbah protestnikov vodilo v "fizično konfrontacijo" med stranema.

Potem ko se je danes srečala s preživelimi v požaru, je premierka Mayjeva naznanila oblikovanje posebnega pet milijonov funtov vrednega sklada, iz katerega bodo financirali nujne zadeve, hrano, oblačila in ostale stroške. Vključuje tudi cilj zagotovitve novih domovanj za preživele v roku treh tednov, in sicer čim bliže njihovemu dosedanjemu domu. V vmesnem času naj bi plačevali za stroške njihovega bivanja.