Po brexitu

Sturgeon: Škotska bi lahko blokirala izstop Otoka iz EU

M.K./STA
26. 6. 2016, 14.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Škotski parlament bi lahko poskusil z blokado izstopa Velike Britanije iz EU, je po četrtkovi odločitvi Britancev za odhod iz EU dejala prva ministrica škotske vlade Nicola Sturgeon.

Profimedia
Škotska premierka Nicola Sturgeon

Kot je Nicola Sturgeon povedala v pogovoru za BBC, bo morebitno zahtevo po glasovanju o privolitvi k izstopu Otoka iz EU upoštevala.

"Če bo škotski parlament presojal na podlagi tega, kar je prav za Škotsko, obstaja možnost, da rečemo, da ne bomo glasovali za nekaj, kar je v nasprotju z interesom Škotske. In to mora biti na mizi," je izpostavila Sturgeonova.

Dejala je še, da bo poslance v parlamentu, v katerem njena Škotska nacionalna stranka (SNP) zaseda 63 od 129 sedežev, pozvala k zavrnitvi privolitve.

Že dopoldan je škotska prva ministrica dejala, da bo njena vlada prihodnji teden začela pogovore z Brusljem, na katerih bodo razpravljali o obstanku Škotske v uniji. "Naš argument je, da ne želimo oditi. Ne gre za to, da želimo oditi in se vrniti," je poudarila.

Na četrtkovem referendumu je namreč za obstanek Otoka v EU glasovalo 62 odstotkov Škotov, medtem ko se je 52 odstotkov vseh britanskih volivcev odločilo za izstop, še poroča BBC.

Poleg tega se je škotska regionalna vlada v soboto zavzela na ponoven referendum o neodvisnosti Škotske od Velike Britanije. "Velika Britanija, za katero se je Škotska leta 2014 odločila, da ostane v njej, ne obstaja več," je danes dejala Sturgeonova. "To ne bo ponovitev referenduma leta 2014," je dodala in pojasnila, da so se okoliščine popolnoma spremenile.

Leta 2014 je proti neodvisnosti Škotske glasovalo 55 odstotkov volivcev. Današnja javnomnenjska raziskava, ki jo je za britanski časnik Sunday Times opravila agencija Panelbase, je pokazala, da bi se danes za neodvisnost odločilo 52 odstotkov Škotov, medtem ko ostali temu nasprotujejo.