Svet

Na hrvaškem naj bi zgradili kar 1000 novih bazenov

STA/M.J.
12. 6. 2013, 15.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Hrvaški minister za turizem Darko Lorencin je danes predstavil nov program z naslovom 1000 bazenov za hrvaški turizem, s katerim ciljajo na zvišanje konkurenčnosti hrvaške turistične ponudbe, podaljšanje turistične sezone in več gostov v hotelih.

Profimedia

Država je sofinanciranju novih bazenov letos namenila 10 milijonov kun (1,4 milijona evrov). "Podaljšanje turistične sezone je eden izmed naših osrednjih ciljev. Glede na to, da imajo objekti z bazeni povprečno za 30 odstotkov več turistov, sem prepričan, da bo program prispeval h krepitvi konkurenčnosti hrvaškega turizma," je izjavil Lorencin na današnji novinarski konferenci na hrvaškem ministrstvu za turizem v Zagrebu.

Lorencin je napovedal, da bodo za vsak nov bazen prispevali največ 50.000 kun (6600 evrov) ali do polovice vrednosti celotne investicije. Ministrstvo za turizem bo sicer zagotovilo šest milijonov kun, ministrstvo za podjetništvo in obrt pa štiri milijone.

Denar je namenjen izrecno za izgradnjo in opremo novih bazenov. Najmanjša velikost zunanjih bazenov je 30 kvadratnih metrov, 20 kvadratnih metrov pa za notranje bazene.

Kot so zapisali na spletni strani ministrstva, bodo sredstva na voljo za bazene, ki so jih zgradili ali bodo zgrajeni med 1. januarjem in 31. oktobrom letos, saj so prvo različico programa objavili konec lanskega leta. Razpis za pridobitev državnih sredstev naj bi objavili danes na spletni strani ministrstva za turizem.

"Podaljšanje turistične sezone je eden izmed naših osrednjih ciljev. Glede na to, da imajo objekti z bazeni povprečno za 30 odstotkov več turistov, sem prepričan, da bo program prispeval h krepitvi konkurenčnosti hrvaškega turizma,"

Medtem je del investitorjev čakal tudi na hrvaško ministrstvo za gradbeništvo in prostorsko ureditev, ki je konec maja spremenilo pravilnik o izgradnji enostavnih objektov, tako da za bazene velikosti do 100 kvadratnih metrov, ki so v okvirju obstoječih objektov, ni več potrebno ne gradbeno ne lokacijsko dovoljenje.

Pred spremembo pravilnika je bilo mogoče brez gradbenega in lokacijskega dovoljenja izgraditi bazene do velikosti največ 30 kvadratnih metrov.

Na današnji konferenci so predstavili tudi kreditne programe, ki jih za razvoj turističnega sektorja ponuja Hrvaška banka za obnovo in razvoj (HBOR). V prvih petih letošnjih mesecih so imeli za 500 milijonov kun posojil, 97 odstotkov pa je šlo za vlaganja v turizem.

Minister Lorencin je še spomnil, da je letos na voljo 30 milijonov evrov iz strukturnih skladov Evropske unije, ki so namenjeni različnim projektom malega in srednjega podjetništva, vključno s tistimi v turizmu.