Nezakonito financiranje SDS

Sumljivih poslov s Snežiči osumljeni Dražen Kuča pred preiskovalno komisijo ni odgovarjal na vprašanja

L.J./STA
9. 3. 2022, 18.32
Posodobljeno: 9. 3. 2022, 18.45
Deli članek:

Preiskovalna komisija DZ, ki ugotavlja domnevno nezakonito financiranje SDS, je danes zaslišala ptujskega podjetnika Dražena Kučo.

STA
Preiskovalna komisija DZ je na današnji seji zasliševala Dražena Kučo.

Dražen Kuča, ki je sicer  eden izmed osumljencev v mednarodni preiskavi, ki jo v Sloveniji vodi Nacionalni preiskovalni urad (NPU), danes ni želel odgovarjati na nobeno od vprašanj, zato je član komisije Marko Bandelli (SAB) predlagal, da bi komisija zaradi tega razmislila o možnosti sankcioniranja priče.

Parlamentarna komisija DZ, ki ugotavlja domnevno nezakonito financiranje SDS, bi morala danes zaslišati pet prič, poleg Dražena Kuče še Željka Subotića, Antea Kremenovića, Petra Schatza in Agnes Adamik. Ker večina prič ni prevzela vabila na preiskovalno komisijo, so na koncu zaslišali le Kučo, ki pa na nobeno od vprašanj ni želel odgovarjati. Kuča je na sejo komisije sicer prišel skupaj s svojim odvetnikom.

Podpredsednik komisije Jani Möderndorfer (LMŠ) je uvodoma spomnil, da je bila julija 2015 ustanovljena delniška družba NTV24, v kateri je največji posamezni delničar postala Klavdija Snežič, žena davčnega svetovalca Roka Snežiča. Möderndorferja je med drugim zanimalo, ali je Kuča Snežičevi izročil 100.000 evrov posojila, ki jih je porabila tudi za ustanovitev NTV24, kdo ga je k temu nagovoril ter ali ji je denar nakazal z bančnega računa ali ji je izročil gotovino.

Spraševal je tudi, ali je Kuča kadarkoli sodeloval z državljankami BiH Dijano Đuđić, Jeleno Sladojević in Tanjo Subotič Došen, pa tudi, če je Kuča eden od preiskovancev v mednarodni kriminalistični preiskavi 19 oseb, med katerimi je tudi Rok Snežič in jih sumijo različnih kaznivih dejanj.

Bandelli za pričo predlagal sankcije

Pri izogibanju odgovarjanju se je Kuča skliceval na 10. člen zakona o parlamentarni preiskavi, po katerem ima priča pravico odkloniti odgovor na posamezna vprašanja, če je verjetno, da bi s tem sebe ali svojega bližnjega sorodnika spravila v hudo sramoto, znatno materialno škodo ali v kazenski pregon.

Bandelli je ob tem ocenil, da Kuča za sklicevanje na omenjeni člen ni imel pravega razloga, saj da so bila vprašanja članov komisije "tehnične narave" in namenjena zgolj preverjanju nekaterih dejstev, s katerimi razpolaga komisija.

Zato je predlagal zaprtje seje komisije za javnost in razmislek o uporabi 78. in 244. člena zakona o kazenskem postopku. Drugi odstavek 244. člena namreč določa, da se sme pričo, ki brez zakonskega razloga noče pričati, kaznovati z denarno kaznijo. Če tudi potem posameznik noče pričati, pa se ga sme ob določenih pogojih zapreti.

S pobudo za razpravo o tej možnosti ob zaprtju seje za javnost je soglašal tudi Marko Koprivc (SD). Predsednik preiskovalne komisije Gregor Perič (Konkretno) je predlogoma ugodil, sejo so nadaljevali brez navzočnosti javnosti.

Kuča osumljenec v mednarodni preiskavi

Kuča je bil lastnik podjetja Elektro-Ka, ki naj bi poslovalo prek mednarodne mreže za pranje denarja. Vpleteni v mrežo naj bi zakonitost visokih nakazil utemeljevali s plačevanjem storitev elektroinštalacijskih del in montaže, ki naj bi jih na gradbiščih v tujini opravljalo več slovenskih podjetij.

V resnici pa je šlo pri nakazilih za fikzivne račun in dvojno zaračunavanje že opravljenih storitev. Glavni namen teh nakazil, ki so znašala tudi po več sto tisoč evrov, je bilo neobdavčeno izplačilo denarja iz podjetij.

V mrežo je bilo vključeno tudi na Slovaškem ustanovljeno podjetje Eleka a.s. V obdobju med novembrom 2016 in oktobrom 2017 je slovensko podjetje Elektro-Ka s svojega avstrijskega računa slovaškemu podjetju nakazalo 1,35 milijona evrov. Nekaj denarja je podjetje zadržalo, večino pa še v istem dnevu nakazalo Dijani Đuđić in drugim državljankam BiH.

Nakazila med bančnimi računi podjetja Elektro-Ka, ki so registrirani v Avstriji, in omenjeno slovaško družbo, je jeseni 2017 zaznal tudi slovenski urad za preprečevanje pranja denarja, kasneje pa tudi finančna uprava. Slednja je finančno preiskavo zaključila novembra 2019, nekaj tednov pred tem pa je Kuča oddal samoprijavo in poravnal skoraj 180.000 evrov davčnih obveznosti.