financiranje

Katerim medijem je minister za kulturo dal državna sredstva?

Primož Cirman, Tomaž Modic, Vesna Vuković / necenzurirano.si
27. 5. 2021, 18.20
Deli članek:

Ministrstvo za kulturo je danes objavilo rezultate razpisa za sofinanciranje medijev, na katerem so brez sredstev ostali tudi nekateri mediji posebnega pomena.

STA
Na ministrstvu za kulturo, ki ga vodi Vasko Simoniti, so poudarili, da bodo z državnim denarjem spodbujali tiste medijske vsebine, »ki prispevajo h kakovostnemu informiranju državljank in državljanov na vseh ravneh«.

Na Necenzurirano.si so objavili seznam medijev in projektov, ki so prišli do denarja na razpisu za sofinanciranje medijskih vsebin. Na njem so tudi mediji, ki jih obvladuje stranka SDS ali pa je njihovo poročanje naklonjeno vladajočim strankam.

Do sredstev so tako prišli:

– družba Nova24TV, ki je v lasti madžarskih vlagateljev in vidnih članov SDS (19.500 evrov);

– podjetje Nova obzorja, ki je v solastništvu SDS, izdaja pa strankarski tednik Demokracija in spletno stran Škandal24 (19.451 evrov);

– podjetje Pro TV, izdajatelj programa TV3. Prijavilo je televizijsko oddajo Faktor, ki jo je do nedavnega vodil Bojan Požar (17.212 evrov);

– zavodi Iskreni, ki ga vodi Igor Vovk in spada v vplivni prostor Nove Slovenije (19.500 evrov);

– konservativni spletni medij Časnik.si, ki velja za izrazito naklonjenega vladi (16.033 evrov);

– družba TS Media, ki je v lasti državnega Telekoma Slovenije (19.500 evrov). Odgovorni urednik je izbranec SDS Peter Jančič;

– družba Planet TV, ki je od lani v lasti madžarske televizijske hiše TV2 (19.500 evrov); 

– časopisna hiša Večer (19.500 evrov);

– podjetje Družina (19.500 evrov);

– časopis Primorske novice (19.499 evrov);

– tednik Reporter (19.500 evrov);

– založba Beletrina pod vodstvom Mitje Čandra (19.500 evrov);

– zavod Media Ples, ki ga vodi Barbara Drnač. Prijavil je projekt Parada plesa (13.000 evrov);

– duhovno prosvetni center Dom sv. Jožef (3900 evrov);

– Inštitut dr. Antona Korošca (14.950 evrov), ki ga vodi Primož Jelševar, član izvršnega odbora stranke SLS;

– Društvo katoliških pedagogov Slovenije (6071 evrov).

Ministrstvo za kulturo
Radijski in televizijski programi s statusom lokalnega, regionalnega, študentskega oziroma nepridobitnega

Področje A: tiskani mediji, radijski in televizijski programi ter elektronske publikacije

Večji del denarja, okoli dva milijona evrov, pa je bilo na voljo za sofinanciranje programskih vsebin s statusom lokalnega, regionalnega, študentskega oziroma nepridobitnega radijskega ali televizijskega programa. V tej kategoriji bodo sofinancirali 28 od 33 prijavljenih projektov.

Področje B: radijski in televizijski programi s statusom lokalnega, regionalnega, študentskega oziroma nepridobitnega

Na razpisu so brez sofinanciranja države ostali tudi nekateri mediji, ki so nanje glede na izkušnje iz preteklih let računali in bodo brez njih, kot so opozorili v preteklih dneh, primorani krčiti obseg vsebin. Za nekatere med njimi to pomeni tudi ogrožanje obstoja oziroma pehanje v finančno stisko, so navedli. 

»Strokovna komisija je prepoznala medijske projekte z najboljšim potencialom in najprepričljivejšo predstavitvijo ter medijskemu razpisu povrnila izvirni namen nagrajevanja odličnosti. Projektni razpisi ne morejo biti socialni korektiv za zasebne medijske hiše, ampak morajo spodbujati tiste medijske projekte, ki sledijo namenu tovrstne državne pomoči, to je spodbujanju tistih medijskih vsebin, ki prispevajo h kakovostnemu informiranju državljank in državljanov na vseh ravneh,« so rezultate komentirali na ministrstvu za kulturo.

O razdelitvi proračunskega denarja, namenjenega pluralizaciji medijev in podprtju kakovostnih vsebin, so odločali člani strokovne komisije Matej Makarovič, Borut Rončevič, Tamara Besednjak Valič, Jonatan Vinkler in Suzana Žilič Fišer. Makarovič in Rončević sta že več kot desetletje tesno povezana z vladajočo stranko SDS in ji pomagata pri ustvarjanju medijske politike ter utrjevanju strankarske ideologije. Sprva je bil član komisije tudi Mitja Štular, nedavno imenovani novi član uprave Telekoma Slovenije, ki pa je 10. marca odstopil in ni sodeloval pri ocenjevanju prijavljenih projektov. 

Ministrstvo za kulturo
Tiskani mediji, radijski in televizijski programi ter elektronske publikacije

SKRBI IN STRAH OPOZICIJE ŠE KAKO UPRAVIČENI

Na rednem javnem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letošnjem letu je bilo na voljo okoli 2,7 milijona evrov. Za tiskane, radijske in televizijske programe ter elektronske publikacije je bilo namenjenih 600.000 evrov. V tej kategoriji je bilo prijavljenih 110 projektov, do sredstev jih je prišlo 41. 

Predsednica odbora DZ za kulturo Violeta Tomić meni, da so bili v prednosti mediji blizu SDS. Včeraj je v izjavi za medije dejala, da ob objavi rezultatov razpisa za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letošnjem letu ugotavljajo, da so bile skrbi in strah opozicije še kako upravičeni, »kajti danes smo videli, da so na medijskem razpisu sredstva za sofinanciranje dobili izključno mediji, ki so tako ali drugače povezani s stranko SDS. In naj poudarim, ne gre za nobene leve ali desne medije, ne gre za nobeno uravnoteževanje informacij, ampak gre zgolj in izključno za propagiranje ene same stranke, ene same ideologije in enega samega vodje. To pa bi nas moralo še kako skrbeti.«