UEFA podpira evropski načrt za boj proti raku

Rak pri Slovenkah drugi, pri Slovencih pa prvi vzrok smrti

A.S./STA
4. 2. 2021, 12.21
Posodobljeno: 4. 2. 2021, 13.06
Deli članek:

Ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga obeležujemo danes, je slišati opozorila, da ob epidemiji covida-19 ne smemo pozabiti na epidemijo raka. Število bolnikov z rakom se iz leta v leto namreč veča, predvsem zaradi hitrega staranja prebivalstva. Evropska komisija je v sredo predstavila nov načrt za boj proti raku, ki ga podpira tudi Evropska nogometna zveza (UEFA).

Profimedia
Danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku.

V letu 2016 je na novo z rakom zbolelo 15.072 Slovencev, kar pomeni da je za novo diagnozo raka vsakih 35 minut izvedel nov Slovenec ali Slovenka, navaja NIJZ.

Evropska komisija je v sredo predstavila nov načrt za boj proti raku, ki sicer obsega vsa področja obvladovanja raka (preventivo, diagnosticiranje, zdravljenje in celostno rehabilitacijo) in se hkrati osredotoča na krepitev preventivnih ukrepov, tudi na omejevanje uporabe tobaka in alkohola. Prizadevanja, za katera namenja EU štiri milijarde evrov, sicer potekajo v senci velike zaskrbljenosti zaradi vpliva covida-19 na vse stopnje procesa spoprijemanja z rakom. Evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides je dejala, da jo to zelo skrbi, saj imajo informacije, da je pandemija bistveno vplivala na vse stopnje procesa soočanja z rakom. Povzročila je motnje pri zdravljenju ter negativno vplivala na kakovost diagnosticiranja in dostop do rehabilitacije.

Epidemija nov izziv za onkološke medicinske sestre

Epidemija covida-19 predstavlja nov izziv za onkološke medicinske sestre. "Delamo v daljših delavnikih, v popolni osebni varovalni opremi, kar zaposlene še dodatno izčrpava in jim povzroča dodaten stres. Prav tako potrebujejo dodatna pojasnila tudi bolniki, ki so zaradi številnih sprememb in prilagajanj velikokrat prestrašeni in zmedeni. Delo v takšnih razmerah niti slučajno ni enostavno," so ob današnjem svetovnem dnevu sporočili iz Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije. Opozorili so še, da je bolj kot kdajkoli prej treba vlagati v zdravstveno nego bolnikov z rakom.

V spomladanskem delu epidemije padec postavljenih

Na Onkološkem inštitutu in v Univerzitetno kliničnem centru Maribor so v spomladanskem delu epidemije covida-19 zabeležili padec bolnikov z rakom v bolnišnici, padlo pa je tudi število novo postavljenih diagnoz. V aprilu je bil padec 30-odstoten, izdanih pa je bilo tudi značilno manj napotnic tako za prvi kot tudi za kontrolni pregled. Število novih obravnav pa se je začelo povečevati v maju. V juniju je nato doseglo raven iz leta 2019, v avgustu in septembru pa so obravnavali več novih bolnikov kot leto prej, so pred dnevom boja proti raku sporočili z ljubljanskega onkološkega inštituta.

Kot so navedli, je drugi val epidemije manj vplival na število novih primerov bolnikov z rakom. Novembra in decembra lani so tako zaznali približno deset odstotkov manj novih onkoloških diagnoz, medtem ko niso zaznali upada napotitev na preglede.

Najpogostejši raki pri nas povezani z nezdravim življenjskim slogom

V EU so lani z rakom diagnosticirali 2,7 milijona ljudi, bitko z njim pa je izgubilo dodatnih 1,3 milijona ljudi. Brez odločnih ukrepov naj bi se primeri raka do leta 2035 povečali za skoraj četrtino, s čimer bi to postal glavni vzrok smrti v EU. Ocenjujejo, da gospodarski vpliv raka v Evropi presega 100 milijard evrov letno.

Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v Sloveniji za rakom letno zboli okrog 15.000 ljudi, rak je vodilni vzrok smrti pri moških, pri ženskah je na drugem mestu. Najpogostejši raki pri nas (kože, debelega črevesa in danke, pljuč, pa tudi dojke in prostate) so povezani z nezdravim življenjskim slogom, čezmernim sončenjem, nepravilno prehrano, kajenjem in čezmernim pitjem alkoholnih pijač, opozarja spletna stran slovenskega registra raka.

Tretjino rakavih obolenj bi po mnenju strokovnjakov lahko preprečili z zdravim prehranjevanjem, redno telesno aktivnostjo, vzdrževanjem primerne telesne teže ter udeležbo v presejalnih programih.

Adrijan Pregelj
Predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Aleksander Čeferin izrazil podporo evropskemu načrtu za boj proti raku.

Tudi UEFA in nogomet podpirata evropski načrt za boj proti raku

Nekdanji nogometni igralec Barcelone Eric Abidal je med igralsko kariero dobil bitko z rakom na jetrih, po ustanovitvi fundacije Abidal, ki sedaj tesno sodeluje z Uefino fundacijo za otroke, pa bo na tem področju deloval kot Uefin ambasador.

Danes je tudi predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Aleksander Čeferin izrazil podporo evropskemu načrtu za boj proti raku. "Kot predsednik UEFE - in tudi predsednik fundacije UEFA -  zagotavljam celotno podporo v tem pomembnem boju," je dejal Čeferin.

Predsednik UEFE je predstavil tri področja, na katerih organizacija bistveno prispeva k boju proti raku.

Timsko delo na ravni Evrope

"Da bi premagali raka, moramo Evropo združiti in delovati kot enotna ekipa," je dejal. "Doseg in vpliv nogometa sta komunikacijskega vidika neprimerljiva. V UEFI zato vidimo moralno odgovornost, da to moč uporabimo in služimo javnemu interesu. Naj gre za podporo Evropskemu zelenemu dogovoru, kampanjam cepljenja, boju proti diskriminaciji ali premagovanju raka, UEFA in EU sta na osnovi skupnih vizij in vrednot soigralca," je povedal Čeferin. 

Aktiven in zdrav življenjski slog

Spomnil je tudi na aplikacijo Eat For Goals, ki spodbuja zdrav način življenja otrok: "Skupaj s Svetovno federacijo za srce in Evropsko komisijo smo razvili aplikacijo in knjigo, ki mladim prikazuje, kako pripraviti takšne zdrave obroke kot nekateri njihovi najljubši nogometni zvezdniki". Izrazil je pomembnost osveščanja otrok o zdravem načinu življenja in spodbujanja ljudi, da to zavedanje ohranijo skozi celo življenje. 

Upanje

Čeferin je poudaril, da nogomet združuje ljudi in jih spodbuja k solidarnosti. Dejal je, da je privilegij opazovati navdihujoča dejanja nogometne skupnost: "Ne glede na to, ali gre za igralce, kot je Eric, ki sodelujejo s fundacijami in projekti ali pa klube in podporne organizacije na lokalnih območjih, ki pomagajo bolnikom z rakom in dobrodelnim organizacijam: nogomet združuje ljudi, da skupaj gradijo upanje in solidarnost".

Vesel: Nogomet ima veliko družbeno moč

Obrnili smo se tudi na predsednika komisije za skladnost in revizije na Fifi Tomaža Vesela. Izpostavil je, da ima nogomet veliko družbeno moč in vpliv. Dejal je, da se mu zdi izjemnega pomena, da se preko nogometa podpira različne humanitarne dejavnosti in pobude v širšem družbenem kontekstu ter poudaril, da se mu zdijo takšne iniciative "naravnost izvrstne". 

STA
Predsednika komisije za skladnost in revizije na Fifi Tomaž Vesel