Koronavirus med hišnimi ljubljenčki

Prvi v Sloveniji: Okužbo staknil beli dihur, soočal se je s prebavnimi težavami

S.R./STA
2. 12. 2020, 14.56
Posodobljeno: 2. 12. 2020, 15.28
Deli članek:

Zdaj imamo tudi v Sloveniji prvi potrjen primer okužbe z novim koronavirusom med hišnimi ljubljenčki. Okužil se je beli dihur.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Strokovnjaki Nacionalnega veterinarskega inštituta na ljubljanski veterinarski fakulteti so v torek pri testiranju okužbo z novim koronavirusom potrdili pri belem dihurju, ki je imel prebavne težave. Dihur prihaja iz gospodinjstva, v katerem so pred tem že potrdili okužbo z novim koronavirusom. Kot je pojasnil namestnik predstojnika inštituta Uroš Krapež, je bila okužena žival ves čas zaprta v gospodinjstvu z lastniki in zato ni predstavljala nevarnosti za širjenje okužbe. 

"Znano je, da se poleg ljudi s tem virusom lahko okužijo tudi dihurji in njihovi sorodniki minki ter hrčki, redko tudi mačke in psi. Pri domačih živalih, ki se lahko okužijo, bolezen potega blago, te pa ne predstavljajo nevarnosti za prenos okužbe nazaj na ljudi," je dejal Krapež. 

Težave velike farme

Okužba z živali nazaj na človeka je bil po njegovih besedah doslej potrjena le na velikih farmah nork, torej evropskih minkov, na Nizozemskem in Danskem, kjer so oskrbovalci bili dnevno v tesnem stiku z velikim številom, tudi več kot tisoč okuženih živali. Primere novega koronavirusa, povezane s farmami nork, so doslej potrdili že v več državah. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je novembra poročala o šestih, in sicer Danski, ZDA, Italiji, Nizozemski, Španiji in Švedski. 

Na Danskem so zaradi mutacije koronavirusa odredili zakol vseh več kot 15 milijonov nork v državi, da bi s tem zajezili širjenje okužb. O podobnem ukrepu so razmišljali na Irskem, prve primere pa so prejšnji teden odkrili tudi na Poljskem. Strokovnjaki WHO so sicer pred časom sporočili, da za zdaj ni dokazov, da mutacija novega koronavirusa, povezana z minki, predstavlja večjo nevarnosti za ljudi.