vsi ne pridejo na vrsto

Bi morali starejšim časovno okno nakupovanja podaljšati? To pravi zagovornik

A.S./STA
2. 4. 2020, 14.50
Posodobljeno: 2. 4. 2020, 18.06
Deli članek:

Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik poziva k dveurnemu podaljšanju nakupovalnega časa za starejše, nosečnice in invalide, saj časovna omejitev med 8. in 10. uro povzroča precej težav.

Profimedia
Za podaljšanje časovnega okna se zavzemajo tudi v združenju Srebrna nit.
Tudi iz Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) so sporočili, da se je kar nekaj upokojenk in upokojencev obrnilo na njih zaradi časovne omejitve nakupa v trgovinah. V ZDUS prav tako izpostavljajo željo, da bi bila ta omejitev podaljšana vsaj za dve uri, torej do 12. ure, ali pa deljeno, nekaj na dopoldanski in nekaj na popoldanski čas.

"V praksi se je izkazalo, da je odmerjeni nakupovalni časa za skupino, ki predstavlja skupaj skoraj tretjino prebivalstva Slovenije, prekratek," je zapisal.

Zagovornik sicer pozdravlja ukrepe vlade, ki so namenjene posebni skrbi za ranljive skupine v času epidemije, a s terena dobiva novice, da v tako kratkem časovnem intervalu pogosto vsi ne pridejo na vrsto, je zapisal.

Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo je Lobnik zato danes priporočil, naj vladi predlaga spremembo odloka, s katero bi se časovni interval nakupovanja v trgovinah z živili izključno za omenjene ranljive skupine razširil z dveh na štiri ure, torej od 8. do 12. ure.

Predlagajo daljši časovni interval

Glede na predpisan minimalni obratovalni čas trgovin, to je najmanj do 18. ure, bi ob spremembi odloka po oceni zagovornika ostalim skupinam prebivalstva za nakupe živil ostal dovolj širok termin, tudi ob izvajanju ostalih nujnih preventivnih ukrepov, kot je ohranjanje varnostne razdalje potrošnikov v trgovinah.

"Varovanje ranljivih skupin pred okužbo s koronavirusom je prioriteta. Nujno pa je tudi, da imajo vsi dostop do nakupa osnovnih živil," je zapisal Lobnik.

Za podaljšanje časovnega okna se zavzemajo tudi v združenju Srebrna nit. "Da ne bo nesporazuma, v Srebrni niti se zavedamo nevarnosti, vezanih na okužbo z novim koronavirusom pri starejših in drugih občutljivih skupinah, ne pristajamo pa na sistemsko diskriminacijo teh skupin," so zapisali v sporočilu, ki so ga med drugim naslovili na vlado.

Kršitev pravic o varovanju osebnih podatkov?

Podobno kot zagovornik načela enakosti, v Srebrni niti predlagajo, da vlada razpoložljivi čas trgovin enakomerneje porazdeli med vse generacije in da naj bodo trgovine za ranljive odprte vsaj štiri ure, torej od 8. do 12. ure, za vse druge pa od 12. do 20. ure. "Prav tako opozarjamo, da s preverjanjem starosti ob vstopu v trgovino, varnostniki in drugi, ki skrbijo za red ob vhodih, kršijo pravico o varovanju osebnih in zdravstvenih podatkov," so zapisali.

Vlada mora po oceni Srebrne niti tudi dokončno doreči, kako je z uporabo obraznih mask ob vstopu v trgovino, saj so si strokovna mnenja nasprotujoča. "Seznanjeni smo, da za starejše zahtevani nakup mask, ki jih ni na tržišču, strošek ni zanemarljiv, enako je z nabavo rokavic, zato jih to spravlja v dodatne stiske, tako finančne kot psihične. Skrajno nedopustno pa je, da starejši, ki ni vedel za nove ukrepe, od daleč pride v trgovino in ga zavrnejo," so opozorili.